Samsung, 8K TV'leri Standart Hale Getirmeye Hazırlanıyor

Samsung, 8K TV'leri Standart Hale Getirmeye Hazırlanıyor

Gerek tüketici eğilimleri, gerek ekonomik koşullar gerekse dünya devletleri arasındaki politik gerginlikler teknoloji şirketlerini derinden etkileyebiliyor. Bu şirketlerden bir tanesi de Samsung. Koreli teknoloji devi, birçok şirket gibi gelirinde düşüş yaşıyor ve bu düşüşü 8K TV satışlarıyla kapatmak istiyor.


Samsung, üst segment telefonlara, bellek yongalarına vb. elektronik ürünlere olan talebin düşmesiyle beraber 2018’in aynı dönemine göre kârında %56’lık bir düşüş yaşadı. Şirketin TV ayağı hâlâ güçlü bir şekilde yoluna devam ederken pazardaki orta segment modeller de bünyelerine premium özellikler katmaya devam ediyor.

Samsung, devam eden ABD ve Çin arasındaki ticari savaşı işaret ederek özellikle yoğunlaşan fiyat rekabeti ve verimsiz dış döviz kurundan dem vuruyor. 5,6 milyar dolarlık faaliyet kârı azımsanacak bir kazanç tabii ki ancak bu trend böyle devam ederse dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi sıkıntı yaşayabilir.

samsung, 8k TV

Koreli teknoloji devi, 2019’da 8K TV’lerin şirket kârına önemli bir katkıda bulunmasını umuyor. Tabii bunun için de öncelikle tüketicileri 8K TV’lerin artık ana akım olduğu konusunda ikna etmesi gerekiyor.

Üst seviye televizyonların kâr marjı oldukça yüksek olabilecek potansiyele sahip ancak Samsung’un bu konuda tüketicilerin davranışlarını nasıl değiştireceği henüz net değil. Sonuçta 8K televizyonlar halen oldukça uç bir teknoloji olarak adlandırılabilir.

Şirket raporlarına göz gezdirdiğimizde şunları görüyoruz: “2019’un ikinci yarısında TV pazarının durumunda değişkenlik olması beklenmiyor. Samsung, perakendeci ortaklarıyla yakın işbirlikleri yaparak ve QLED 8K TV’leri ana akım olarak konumlandırarak yıl sonu satışlarını maksimize etmeyi planlıyor.”
Pixel 4 ve Pixel 4 XL İle Birlikte Pixel 4a'da Tanıtılacak
Pixel 4 ve Pixel 4 XL İle Birlikte Pixel 4a'da Tanıtılacak

Bugün ortaya çıkan Google Kamera 7.0 kaynak kodları, Pixel 4 ve Pixel 4 XL'ın dışında bir başka cihaz daha olduğunu gösteriyor. İddialara göreyse bu kod, Google'ın daha uygun fiyatlı cihazı Pixel 4a'y...

Apple’ın 2019 Yılında Çıkaracağı Yeni Donanımlar
Apple’ın 2019 Yılında Çıkaracağı Yeni Donanımlar

Apple’a yakınlığıyla bilinen analizci Ming-Chi Kuo’ya göre bu yıl Apple donanım ailesi yeni MacBook ve 6K ekran ile daha da genişleyecek. ...

Apple'ın Düşük Fiyatlı Yeni iPad'lerinde Face ID Olmayacak
Apple'ın Düşük Fiyatlı Yeni iPad'lerinde Face ID Olmayacak

Yakın zamanda yenilenen iPad Pro gibi iPod Touch'ın da yenilenmesi gündemde. Fakat iPod Touch için gelecek bu yenileme içerisinde Face ID teknolojisini barındırmayacak. Kullanıcıların tepkisi satışlar...