WhatsApp'ta Tüm Kullanıcıları Yakından İlgilendiren Bir Hata

WhatsApp'ta Tüm Kullanıcıları Yakından İlgilendiren Bir Hata

Bir güvenlik şirketinin WhatsApp'ta keşfettiği bir açık, bilgisayar korsanlarının kullanıcı mesajlarını değiştirebilmesine neden oluyor.


Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta çok kritik bir hata tespit edildi. Bir güvenlik firmasının keşfetmiş olduğu bu hata, bilgisayar korsanlarının kullanıcılara ait olan konuşmalarını değiştirebilmesine neden oluyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan güvenlik firması yetkilileri, bilgisayar korsanlarının bu hatadan faydalanmaları halinde hem kullanıcıların kişisel yaşamlarıyla ilgili sorunlar yaşanabileceğini hem de bilgisayar korsanlarının bu yöntemi kullanarak sahte mesajlar oluşturabileceğini ve kamuoyunda yalan haberler üretebileceğini açıkladılar.

whatsapp hata

Hatayı bulan güvenlik firması, WhatsApp'ın özel şifreleme algoritmasını tersine çevirdi ve bu işlemin verilerin şifresini çözdüğünü fark etti. Bu sayede güvenlik şirketi, WhatsApp'ın mobil sürümü ve web sürümü arasındaki tüm verileri hem görüntülemeyi hem de değiştirmeyi başardılar. 

Bilgisayar korsanları da yukarıdakine benzer bir yöntemi kullanarak kullanıcıların mesajlarını değiştirebilirler. Bir bilgisayar korsanı ilk olarak bir kullanıcının mesajını alıyor, ardından şifreyi çözüyor, mesajı değiştiriyor ve yeniden şifreleme işlemini yaparak ilk haline çevirebiliyor. Ancak bu işlemler sırasında kullanıcının gönderdiği mesajın içeriği tamamen değişmiş oluyor.

Güvenlik şirketi, WhatsApp'ın 1.5 milyardan daha fazla kullanıcısının olduğunu ve uygulamanın 180 ülkede hizmet verdiğinin altını çizerek bu hatanın çok büyük problemlere neden olacağını ifade etti. 

Şirket, sorunu Facebook'a bildirdi ve Facebook şu an için bu hatanın bir versiyonunu çözmüş durumda. Ancak bu hatanın sömürülebileceği diğer iki farklı yöntemde hala düzeltilebilmiş durumda değil. Şirketten konuyla ilgili de bir açıklama henüz gelmedi.
Deneyimli Apple Analistinden Önemli Açıklama
Deneyimli Apple Analistinden Önemli Açıklama

Deneyimli Apple analisti Ming-Chi Kuo, 2020 model iPhone modelleriyle ilgili bir basın notu paylaştı. Analistin basın notu, Apple'ın gelecek yıl 5G bağlantı desteğine büyük bir önem göstereceğini açık...

5G'nin Mobil Oyunlar Üzerindeki Etkisi Ne Olacak?
5G'nin Mobil Oyunlar Üzerindeki Etkisi Ne Olacak?

Yeni kablosuz iletişim teknolojisi 5G, mobil platformdaki oyunlara ne gibi değişiklikler getirecek? Gelin bu sorunun yanıtını detaylarıyla inceleyelim. ...

Huawei P30 Pro Farklı Seçenekleriyle TENAA'da Listelendi
Huawei P30 Pro Farklı Seçenekleriyle TENAA'da Listelendi

TENAA verileri, 6 GB ve 12 GB RAM seçeneklerine sahip iki yeni Huawei P30 Pro modelinin çok yakında piyasaya çıkabileceğini gösterdi. ...