WhatsApp'ta Tüm Kullanıcıları Yakından İlgilendiren Bir Hata

WhatsApp'ta Tüm Kullanıcıları Yakından İlgilendiren Bir Hata

Bir güvenlik şirketinin WhatsApp'ta keşfettiği bir açık, bilgisayar korsanlarının kullanıcı mesajlarını değiştirebilmesine neden oluyor.


Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta çok kritik bir hata tespit edildi. Bir güvenlik firmasının keşfetmiş olduğu bu hata, bilgisayar korsanlarının kullanıcılara ait olan konuşmalarını değiştirebilmesine neden oluyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan güvenlik firması yetkilileri, bilgisayar korsanlarının bu hatadan faydalanmaları halinde hem kullanıcıların kişisel yaşamlarıyla ilgili sorunlar yaşanabileceğini hem de bilgisayar korsanlarının bu yöntemi kullanarak sahte mesajlar oluşturabileceğini ve kamuoyunda yalan haberler üretebileceğini açıkladılar.

whatsapp hata

Hatayı bulan güvenlik firması, WhatsApp'ın özel şifreleme algoritmasını tersine çevirdi ve bu işlemin verilerin şifresini çözdüğünü fark etti. Bu sayede güvenlik şirketi, WhatsApp'ın mobil sürümü ve web sürümü arasındaki tüm verileri hem görüntülemeyi hem de değiştirmeyi başardılar. 

Bilgisayar korsanları da yukarıdakine benzer bir yöntemi kullanarak kullanıcıların mesajlarını değiştirebilirler. Bir bilgisayar korsanı ilk olarak bir kullanıcının mesajını alıyor, ardından şifreyi çözüyor, mesajı değiştiriyor ve yeniden şifreleme işlemini yaparak ilk haline çevirebiliyor. Ancak bu işlemler sırasında kullanıcının gönderdiği mesajın içeriği tamamen değişmiş oluyor.

Güvenlik şirketi, WhatsApp'ın 1.5 milyardan daha fazla kullanıcısının olduğunu ve uygulamanın 180 ülkede hizmet verdiğinin altını çizerek bu hatanın çok büyük problemlere neden olacağını ifade etti. 

Şirket, sorunu Facebook'a bildirdi ve Facebook şu an için bu hatanın bir versiyonunu çözmüş durumda. Ancak bu hatanın sömürülebileceği diğer iki farklı yöntemde hala düzeltilebilmiş durumda değil. Şirketten konuyla ilgili de bir açıklama henüz gelmedi.
Programcılarının Yazdığı İlk Kod Neden 'Merhaba Dünya'?
Programcılarının Yazdığı İlk Kod Neden 'Merhaba Dünya'?

Bir programlama dili olan Python’a giriş, genelde print("Merhaba Dünya!") ile yapılıyor. Herhangi bir programcının öğrendiği ilk kod olan 'Merhaba Dünya!', ya da orijinal hâliyle 'Hello, World!', ilk ...

İnternette İşlenen Suçların Gerçek Suçlardan Ne Farkı Var?
İnternette İşlenen Suçların Gerçek Suçlardan Ne Farkı Var?

Bir farkı yok. 3 avukat ve bir psikologdan oluşan İzmir Bilişim Hukuku Komisyonu üyeleri, şehirde yürüttükleri bilişim hukuku seminerleri için Webtekno’ya açıklamalarda bulundular. İnternet ortamında ...

En Uygun Fiyatlı BIMcell Tarifeleri - 2019
En Uygun Fiyatlı BIMcell Tarifeleri - 2019

En güncel ve en uygun Bimcell paketlerini, tarifelerini, "Bimcell TL yükleme nasıl yapılır" sorusunun yanıtını içeren geniş bir makale hazırladık. Eğer telefon görüşmelerine çok para harcamak istemiyo...