Samsung, S10'da 1.5 Kat Daha Hızlı Ram Kullanacak

Samsung, S10'da 1.5 Kat Daha Hızlı Ram Kullanacak

Samsung, yeni çıkaracağı S10 modelinde yeni nesil LPDDR5 Ram kullacak. Yeni Ram'ler eskisine göre 1.5 kat daha hızlı olacak.


Samsung geçtiğimiz Temmuz ayında yeni nesi LPDDR5 DRAM’lerini tanıtmıştı. Yeni DRAM’ler aslında bir eski nesil DRAM’ler üzerinde yapılan performans geliştirmelerinden ibaret. Bu RAM’ler şimdilik telefonlarda kullanılmıyor ama sızdırılan bir bilgiye göre Samsung Galaxy S10’da kullanılabilir.

Yapılan performans geliştirmelerine baktığımız zaman yeni DRAM’lerin eskisinde göre 1.5 kat daha hızlı olduklarını görüyoruz. Yani saniyede 51.2 GB’lık ham veri aktarımı diyebiliriz.

Bu hız artışı, 4K video çekimi, düzenlemesi gibi işlemlerini kolaylaştıracaktır. Ayrıca günümüzde gittikçe popüler bir hale gelen akıllı telefonlardaki yapay zekaların da daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu arada 5G işlemlerini de unutmamak lazım. Çünkü 5G geldiği zaman çok büyük miktarda veri aktarımları mümkün olacak.

Yeni DRAM’lerin bir başka özelliği de az miktarda veri kullanılacağı zaman enerji tüketimi de az olacak. Geliştirilen yeni derin uyku modu da devreye girdiği zaman enerji tüketimi toplamda %30 daha az olacak.

Yeni bir teknoloji olduğu için fiyatı da ona göre pahalı olacak. Şimdilik sadece premium kullanılacağını düşünüyoruz.
HBO, Bu Hafta Sonu GoT'un Yayın Tarihini Açıklayacak
HBO, Bu Hafta Sonu GoT'un Yayın Tarihini Açıklayacak

Kış geliyor gibi görünüyor. Game Of Thrones hayranlarının iple çektiği 8. sezonun ne zaman başlayacağı konusunda resmi açıklama henüz yapılmamıştı. HBO, bu hafta sonu yayın tarihini açıklamayı planlıy...

Samsung Galaxy S9'un Android Pie Güncellemesi Yayınlandı
Samsung Galaxy S9'un Android Pie Güncellemesi Yayınlandı

Uzun süredir beklenen Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9+ Android Pie güncellemeleri bazı ülkelerde resmi olarak dağıtılmaya başladı. ...

Chang’e-4, Dünya’ya Büyüleyici Fotoğraflar Gönderdi
Chang’e-4, Dünya’ya Büyüleyici Fotoğraflar Gönderdi

Çin'in Ay'ın uzak bölgesine gönderdiği araçlar, Dünya'ya yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraflar gönderdi. ...