Samsung, S10'da 1.5 Kat Daha Hızlı Ram Kullanacak

Samsung, S10'da 1.5 Kat Daha Hızlı Ram Kullanacak

Samsung, yeni çıkaracağı S10 modelinde yeni nesil LPDDR5 Ram kullacak. Yeni Ram'ler eskisine göre 1.5 kat daha hızlı olacak.


Samsung geçtiğimiz Temmuz ayında yeni nesi LPDDR5 DRAM’lerini tanıtmıştı. Yeni DRAM’ler aslında bir eski nesil DRAM’ler üzerinde yapılan performans geliştirmelerinden ibaret. Bu RAM’ler şimdilik telefonlarda kullanılmıyor ama sızdırılan bir bilgiye göre Samsung Galaxy S10’da kullanılabilir.

Yapılan performans geliştirmelerine baktığımız zaman yeni DRAM’lerin eskisinde göre 1.5 kat daha hızlı olduklarını görüyoruz. Yani saniyede 51.2 GB’lık ham veri aktarımı diyebiliriz.

Bu hız artışı, 4K video çekimi, düzenlemesi gibi işlemlerini kolaylaştıracaktır. Ayrıca günümüzde gittikçe popüler bir hale gelen akıllı telefonlardaki yapay zekaların da daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu arada 5G işlemlerini de unutmamak lazım. Çünkü 5G geldiği zaman çok büyük miktarda veri aktarımları mümkün olacak.

Yeni DRAM’lerin bir başka özelliği de az miktarda veri kullanılacağı zaman enerji tüketimi de az olacak. Geliştirilen yeni derin uyku modu da devreye girdiği zaman enerji tüketimi toplamda %30 daha az olacak.

Yeni bir teknoloji olduğu için fiyatı da ona göre pahalı olacak. Şimdilik sadece premium kullanılacağını düşünüyoruz.
Mozilla, En Büyük Ses Veritabanını Kullanıma Açtı
Mozilla, En Büyük Ses Veritabanını Kullanıma Açtı

Mozilla'nın dünyanın en büyük ses veritabanı olması için sermaye ayırdığı Common Voice, şimdi herkesin kullanabileceği şekilde halka açıldı. ...

Kısa Süreliğine Ücretsiz 5 Android Oyun ve Uygulama
Kısa Süreliğine Ücretsiz 5 Android Oyun ve Uygulama

Google Play Store'un ücretsiz oyun ve uygulama kampanyaları devam ediyor. Biz de bu hafta 5 adet oyun ve uygulamayı sizler için seçtik. ...

Fiyat/Performans Oranı En Yüksek 6 Masaüstü İşlemci
Fiyat/Performans Oranı En Yüksek 6 Masaüstü İşlemci

Donanım tavsiye listelerimize bugün de işlemcilerle devam ediyoruz. Oldukça geniş bir bütçe aralığında, alanında en yüksek fiyat/performans oranına sahip 6 işlemciyi listeledik. ...