5G Kullanmaya Başlayan Çin, 6G Araştırmalarına da Başladı

5G Kullanmaya Başlayan Çin, 6G Araştırmalarına da Başladı

Elindeki Huawei gibi bir şirketin gücüyle bu sene içerisinde 5G teknolojisine geçmeyi başaran Çin, gözünü gelecek nesil bağlantı teknolojisine dikti. Asya ülkesi, 6G teknolojisi çalışmalarına başladı.


Hayatımızdaki birçok şeyi değiştireceği, nesnelerin interneti teknolojisinin gelişimini hızlandıracağı söylenen 5G teknolojisi, Çin’de resmi olarak kullanılmaya başlandı. Dünyanın en kalabalık ülkesi bunun ardından, 6G çalışmalarına da başladı.

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı; Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, Çin Bilimleri Akademisi, Doğa Bilim Fonu Komisyonu yetkililerinin Pekin'de "Altıncı Nesil İletişim Teknolojisi (6G) Geliştirme Teknolojisi” için toplandığını duyurdu.

6G araştırmaları

6g

Toplantıya katılan kurumlardan seçilen 37 uzman, 6G araştırmalarını gerçekleştirecek. 37 kişilik bu grubun sorumlulukları arasındaysa 6G teknolojisinin planlanması, danışmanlığı ve önemli meselelere öneriler getirme gibi görevler bulunuyor.

Çin Teknoloji ve Bilim Bakan Yardımcısı Vang Şi, kurumların uzmanlarıyla 6G teknolojisinin araştırma ve geliştirmesine yönelik planların şekillendirileceğinden bahsetti. Şi, 6G konusunda küresel araştırmaların henüz başlangıç aşamasında olduğunu Çin’in bu teknolojinin geliştirilmesini teşvik edeceğini söyledi.

5G yaygınlaşıyor

5g

Çin’in üç telekomünikasyon şirketi 1 Kasım itibariyle birçok büyük şehirde 5G hizmetini kullanıcılara sunmaya başlamıştı. Bu şirketlerin, yıl sonuna kadar 50’ye yakın şehirde 5G teknolojisini kullanıma açacağı ve bu teknolojinin ülke geneline ise gelecek yılda yayılacağı ifade edilmişti.

Çin’de şu an 5G teknolojine sahip 80 binden fazla baz istasyonu devreye alınmış bulunuyor. Baz istasyonları sayısının yıl sonunda 130 bine çıkarılması planlanıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 5G teknolojisinin hayatımızda birçok şeyi değiştireceği düşünülüyor.

5G teknolojisiyle birlikte otonom sürüşe sahip otomobillerin yaygınlaşması, yüksek hızlı video konferans bağlantılarının kurulması ve mobil oyunların daha akıcı hale gelmesi bekleniyor.

Peki, sizce 5G’nin etkilerini ne zaman görmeye başlarız? Bu iletişim teknolojisi sizce ülkemizde ne zaman ana akım hale gelir? Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
1000 TL Altı En İyi 10 Telefon - 2019
1000 TL Altı En İyi 10 Telefon - 2019

Akıllı telefon fiyatlarının 10.000 TL'ye kadar dayandığı şu günlerde, bir telefona çok fazla para ödemek istemeyenler de var. Neyse ki Webtekno, cebinizi yakmayacak telefonlar için güzel bir liste haz...

macOS Catalina'nın 5. Geliştirici Betası Yayınlandı
macOS Catalina'nın 5. Geliştirici Betası Yayınlandı

Apple ekosisteminin beklenen işletim sistemi sürümü macOS Catalina'nın yayınlanmasına her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz. Catalina'nın 5. beta sürümünün yayınlanmasıyla beraber yeni özellikler de i...

Game of Thrones’un Resmi Tarayıcı Oyunu Sınıfta Kaldı
Game of Thrones’un Resmi Tarayıcı Oyunu Sınıfta Kaldı

Game of Thrones dizisinin başarısının ardından serinin resmi tarayıcı oyunu da piyasaya çıktı. Oyun, dizinin final sezonuna bile alternatif olamıyor. ...