2020’ye Kadar Tüm iPhone Serisi OLED Ekrana Geçiş Yapacak

2020’ye Kadar Tüm iPhone Serisi OLED Ekrana Geçiş Yapacak

Apple’ın 2020 yılına kadar bütün iPhone serisinde OLED ekranlar kullanmaya başlayacağı iddia ediliyor.


Apple’ın sık sık OLED ekranlara geçeceği söyleniyordu. Bu söylentiler aslında ilk olarak iPhone X’un OLED ekranlara sahip olmasıyla ortaya çıkmıştı. Apple ise iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta LCD ekran kullanmaya devam etmişti. 2018 yılında ise piyasaya sürülen 3 iPhone’dan 2’si OLED ekrana sahipti. 2019 yılında da iPhone XR’ın devamında gelecek olan telefon LCD ekrana sahip olacak.

Apple, OLED ekrana 2019 yılında geçmeyi planlamış olsa bile yeterince ekran tedarik etmesi zor görünüyor. Şu anda OLED tedarik zincirinin %95’i, firmanın en önemli rakiplerinden Samsung’un elinde bulunuyor.

Bu da Apple’ın Samsung’a OLED ekranlar için yüksek fiyatlar ödemesi gerektiği anlamına geliyor. LG Display ve BOE şu anda kendi OLED ekranlarını üretmeye hazırlanıyor. Böylece Apple, artık bu ekranlar için Samsung’a bel bağlamak zorunda kalmayacak.

LG Display’in aslında bir fabrikası var ancak bu fabrikada Apple’ın istediği kadar çok OLED ekran üretmeyi henüz başaramadılar. Bu hareket, şu anda Apple için LCD ekranlar üreten Japan Display’i oldukça olumsuz etkileyecek. Firma daha şimdiden Tayvanlı TPK Holding ile bir kurtarma paketi üzerinde görüşmeler yapıyor.

LCD panellerin aksine OLED ekranlar sonsuz kontrast, daha yüksek parlaklık, daha geniş renk paleti, daha canlı renk üretimi gibi özelliklere sahip.
Honor View 20'nin Global Lansmanı Paris'te Yapıldı
Honor View 20'nin Global Lansmanı Paris'te Yapıldı

Huawei'nin alt markası olan Honor'ın amiral gemisi telefonu Honor View 20'nin fiyatı ve özellikleri belli oldu. ...

WhatsApp Karanlık Moddan İlk Ekran Görüntüleri
WhatsApp Karanlık Moddan İlk Ekran Görüntüleri

WhatsApp, beta uygulaması için yayınlanan son güncelleme ile karanlık mod kodlarını uygulamaya yeniden ekledi. Böylece uygulamanın karanlık modda nasıl görüneceği ortaya çıktı. ...

Google'dan Stephen Hawking'li Pixel 4 Reklamı Geldi
Google'dan Stephen Hawking'li Pixel 4 Reklamı Geldi

Astrofotografi modu, Google Pixel 4’ün temel kamera özelliklerinden biridir. Bu akşam Saturday Night Live sırasında, Google, Stephen Hawking tarafından anlatılan Night Sight (gece görüşü) ile ilgili b...