Görme Engelli İnsanlar İçin Rehber Çıkartmalar Geliştirildi

Görme Engelli İnsanlar İçin Rehber Çıkartmalar Geliştirildi

Görme engelli insanların engellerini kaldırmayı amaçlayan renkli çıkartmalar metro istasyonlarına ve otobüs duraklarına yerleştirildi.


Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde ilginç, piksel piksel çıkartmalar, Barcelona’nın toplu taşıma alanlarında belirmeye başladı. Şehrin otobüs, tren, tramvay ve benzer taşıma hizmeti veren alanlarında, siyah bir alan üzerinde 5x5 bir şekilde yapılmış QR kod benzeri çıkartmalar yer alıyor.

Transports Metropolitans de Barcelona’nın programı olan bu projede, toplu taşıma hizmetlerini kullanırken zorluk çekebilecek olan görme engelli kişilerin hayatları kolaylaştırılmaya çalışılmış.

Toplu taşıma duraklarında ya da metro asansörlerinin yakınlarında bulunan bu çıkartmaları akıllı telefonları aracılığıyla okuyan görme engelli kişiler, ihtiyaçları olan bilgilere bu çıkartmalar aracılığıyla ulaşabiliyor.

Doğal olarak aklınızda “Görme engelliler bu kodu nasıl bulup nasıl telefonlarına okutacak?” şeklinde bir soru oluşmuş olabilir. Bunu düşünen yapımcı firma Mobile Vision Research Lab ve NaviLens, odak gerektirmeyen ve hareket halindeyken dahi 160 derecelik bir açıyı destekleyen bir okuma sistemi geliştirdi. Barcelona’da yaşayan ve görme engelli olan Juan Nuñez, metrelerce öteden telefonu aracılığıyla çıkartmaları okumanın sihir gibi bir şey olduğunu belirtti ve bu zamana kadar durakların yerini ezberlemekten başka bir alternatifi olmadığını da söyledi.

Yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi alan Barcelona için tabii ki de farklı dil destekleri geliştirildi. Telefonun varsayılan dilini temel alan uygulama, gerekli bilgileri istenen dilde de verebiliyor. Şu an için sistem 159 metro istasyonunda ve 2.400 otobüs durağında kullanılıyor. Yapımcı firma NaviLens, bu teknolojiyi yakın zamanda Avrupa’ya da taşımak istediğini de belirtti.
Küresel İnternet Bağımlılığı Araştırmasının Sonuçları
Küresel İnternet Bağımlılığı Araştırmasının Sonuçları

Küresel çapta yapılan bir araştırma sonucunda internet bağımlılığının en sık görüldüğü ülkeler sıralandı. Sıralamada başı ABD çekiyor. ...

Samsung Galaxy Note10'da 3.5 MM Kulaklık Girişi Olmayacak
Samsung Galaxy Note10'da 3.5 MM Kulaklık Girişi Olmayacak

Samsung'un ilerleyen günlerde tanıtacağı yeni amiral gemisi telefonu Galaxy Note10'da 3.5 mm kulaklık girişinin bulunmayacağı, ortaya çıkan bir aparatın görüntüsüyle anlaşıldı. ...

Turkcell'den 6 Hafta Boyunca Toplam 25 GB İnternet Hediye
Turkcell'den 6 Hafta Boyunca Toplam 25 GB İnternet Hediye

Mobil internetin her zerresine ihtiyacımızın olduğu bu dönemde, fiyatların yükselmesi canları sıkıyor. Her şeye rağmen operatörlerin yüzleri güldüren kampanyaları bir nebze olsun içleri rahatlatıyor. ...