Görme Engelli İnsanlar İçin Rehber Çıkartmalar Geliştirildi

Görme Engelli İnsanlar İçin Rehber Çıkartmalar Geliştirildi

Görme engelli insanların engellerini kaldırmayı amaçlayan renkli çıkartmalar metro istasyonlarına ve otobüs duraklarına yerleştirildi.


Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde ilginç, piksel piksel çıkartmalar, Barcelona’nın toplu taşıma alanlarında belirmeye başladı. Şehrin otobüs, tren, tramvay ve benzer taşıma hizmeti veren alanlarında, siyah bir alan üzerinde 5x5 bir şekilde yapılmış QR kod benzeri çıkartmalar yer alıyor.

Transports Metropolitans de Barcelona’nın programı olan bu projede, toplu taşıma hizmetlerini kullanırken zorluk çekebilecek olan görme engelli kişilerin hayatları kolaylaştırılmaya çalışılmış.

Toplu taşıma duraklarında ya da metro asansörlerinin yakınlarında bulunan bu çıkartmaları akıllı telefonları aracılığıyla okuyan görme engelli kişiler, ihtiyaçları olan bilgilere bu çıkartmalar aracılığıyla ulaşabiliyor.

Doğal olarak aklınızda “Görme engelliler bu kodu nasıl bulup nasıl telefonlarına okutacak?” şeklinde bir soru oluşmuş olabilir. Bunu düşünen yapımcı firma Mobile Vision Research Lab ve NaviLens, odak gerektirmeyen ve hareket halindeyken dahi 160 derecelik bir açıyı destekleyen bir okuma sistemi geliştirdi. Barcelona’da yaşayan ve görme engelli olan Juan Nuñez, metrelerce öteden telefonu aracılığıyla çıkartmaları okumanın sihir gibi bir şey olduğunu belirtti ve bu zamana kadar durakların yerini ezberlemekten başka bir alternatifi olmadığını da söyledi.

Yılda yaklaşık 10 milyon ziyaretçi alan Barcelona için tabii ki de farklı dil destekleri geliştirildi. Telefonun varsayılan dilini temel alan uygulama, gerekli bilgileri istenen dilde de verebiliyor. Şu an için sistem 159 metro istasyonunda ve 2.400 otobüs durağında kullanılıyor. Yapımcı firma NaviLens, bu teknolojiyi yakın zamanda Avrupa’ya da taşımak istediğini de belirtti.
AMD: PlayStation 5'in Parçası Olduğumuz İçin Mutluyuz
AMD: PlayStation 5'in Parçası Olduğumuz İçin Mutluyuz

PlayStation 5 hakkında ilk kez konuşan AMD, Sony'nin yeni nesil oyun konsolunun bir parçası oldukları için heyecanlı ve mutlu olduklarını belirtti. ...

Intel, Yeni Ekran Kartlarında Gerçekçiliğe Önem Verecek
Intel, Yeni Ekran Kartlarında Gerçekçiliğe Önem Verecek

Ekran kartı piyasasında AMD ve Nvidia hüküm sürüyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Intel ise 2020 yılında çıkarmaya hazırlandığı harici ekran kartı için yeni bir video yayınladı. ...

HP'nin QLED Teknolojisine Sahip Cam Ekranlı Yeni Monitörü
HP'nin QLED Teknolojisine Sahip Cam Ekranlı Yeni Monitörü

HP yeni çıkardığı QLED teknolojili cam ekranlı monitörüyle, görüntü dünyasında büyük bir yankı uyandırdı. Mart ayında satışa sunulacak monitörün 399 dolar fiyat etiketi olacak. ...