NASA Uçuş Bilgilerini ‘Blockchain’ Teknolojisi İle Koruyacak

NASA Uçuş Bilgilerini ‘Blockchain’ Teknolojisi İle Koruyacak

NASA, uçuş verilerinin gizliliğini ve güvenliğini sağlamak için yeni girişimlerde bulunuyor. Blockchain adı verilen teknolojinin olası şifreleme özelliklerini araştıran NASA, yakın zamanda araştırmalarını uygulamaya geçirebilir.


Havacılık bilgisayarları mühendisi Ronald Reisman tarafından yayınlanan bir makaleye göre yaşanan bilgi güvenlik açıkları, NASA’nın son dönemde odaklandığı konuların başında geliyor. Makalede verilen bilgilerde, NASA’nın bu sorunun üstesinden gelmek için şifrelenmiş işlemlerde kullanılan Blockchain teknolojisinden yararlanmak istediği belirtiliyor.

Oluşturulacak yeni güvenlik sistemiyle radar tabanlı hava trafiği verileri, uçuş konum bilgileri gibi kritik öneme sahip bilgiler; askeri ve kurumsal operasyonlar için koruma altına alınacak. NASA, uçuş bilgilerini korumak için bu tarz girişimlerde bulunurken, ABD’de 1 Ocak 2020’den itibaren uçakların kimliklerini, rotalarını ve uçuş bilgilerini kamuya açacak bir yasa kabul edildi. ADS-B adı verilen yeni sistemle, bu bilgilerin tümü halka açık olacak.

Yayınlanan araştırma raporunda birçok blockchain uygulamasından söz ediliyor. Örnek verilen blockchain uygulamaları, üyelere özel ve gizli işlem yapma yetkisi veriyor. Ağda sınırlı yetkiye sahip kullanıcılar da bu uygulamalar sayesinde belirlenebiliyor.

Bilgi paylaşım sisteminde bazı kanalların kullanılacağını belirten Reisman; bazı kanallarda enlem, boylam, anlık konum gibi gizli kalması gereken bazı verilerin yer alacağını ve bu kanala erişimin sınırlı olacağını belirtti. Bu sınırlamanın yanında kalkış konumu, hedef konumu gibi tüm üyelerin erişebileceği bilgiler de farklı bir kanaldan paylaşılacak.
Oyun Tarihinde ve Hafızalarda En Unutulmaz 5 Easter Egg
Oyun Tarihinde ve Hafızalarda En Unutulmaz 5 Easter Egg

Oyunlarda bulunan gizli objeler, odalar, haritalar, şifreli mesajlar, kişiler ve daha fazlası… Sadece sağlam oyuncuların keşfedebileceği, akıllarda yer etmiş sayısız easter egg var. Bugün karşımıza çı...

Vestel Venus E4 Satışa Çıktı: İşte Fiyatı
Vestel Venus E4 Satışa Çıktı: İşte Fiyatı

Vestel'in uygun fiyatı ve özellikleri ile ön plana çıkan akıllı telefonu Venus E4 resmen satışa sunuldu. ...

Windows 10'un Yeni Büyük Güncellemesi Neler Getiriyor?
Windows 10'un Yeni Büyük Güncellemesi Neler Getiriyor?

Sürekli güncellenen Windows 10, hafif görünüm temasını da içeren yeni bir güncellemeye kavuşuyor. ...