'Skype for Business Online', 2021 Yılında Emekli Olacak

'Skype for Business Online', 2021 Yılında Emekli Olacak

Microsoft, Temmuz 2021 tarihinde Office 365 ile birlikte gelen Skype for Business Online hizmetinin sonlandırılacağını duyurdu.


Microsoft’un Teams isimli bloğunda yayınlanan bir mesajda, Akıllı İletişim Ürünleri Pazarlama grubunun kıdemlilerinden James Skay, Skype for Business Online’ın 31 Temmuz 2021 tarihinde kaldırılacağını açıkladı. Hizmet, artık Office 365 servisi ile gelmeyecek.

2016’nın son aylarında duyurulan Teams blogu, Microsoft’un Slack ile rekabet içerisinde olan uygulaması ve geçtiğimiz yılın Ağustos aylarından itibaren yavaş yavaş Skype for Business’in yerini almaya başladı. Şaşırtıcı olan ise şirketin Mart ayının başında yaptığı açıklamada, Mac’teki Skype Meetings uygulamasının yerini Teams’in değil, Skype for Business Online’ın alacağını söylemesiydi.

skype for business online

Bahsettiğimiz sonlandırma tarihinin ötesinde yeni Office 365 eklentilerinin 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren Skype for Business Online’dan ziyade doğrudan Teams uygulamasına ekleneceğini de belirtelim.

Bugün yapılan açıklama, Skype’ın tüketici sürümünü veya Skype for Business sunucusunu etkilemiyor. İki hizmet de muhtemelen belirtilen tarihe kadar çalışmaya devam edecektir. Bildiğiniz gibi Microsoft, Slack’e rakip olarak Teams uygulamasını çıkarmıştı ve çalışanlarına Slack’i kullanmalarını yasaklamıştı. Microsoft, Teams üzerine yoğunlaşmak istediği için Skype for Business Online’ı gözden çıkarmış olabilir.
Google'ın Kamera Savaşları Konusundaki Yeni Silahı: CameraX
Google'ın Kamera Savaşları Konusundaki Yeni Silahı: CameraX

Teknoloji devi Google, uygulama geliştiricilerinin Android ile karşılaştığı zorlukları kaldırma yolunda hızla ilerliyor. Şirket, telefonların kameralarını geliştirecek ve geliştiricilere büyük bir kol...

Katlanabilir Mate X, Huawei CEO'sunun Elinde Görüldü
Katlanabilir Mate X, Huawei CEO'sunun Elinde Görüldü

Samsung ve Huawei başta olmak üzere çeşitli şirketlerden 2019’da gelen katlanabilir telefon duyuruları, kullanıcıları heyecanlandırmıştı ancak Güney Koreli üretici Samsung ve Çinli üretici Huawei, tek...

Yeni COD Oyunu, 200 Kişilik Battle Royal Modu ile Gelecek
Yeni COD Oyunu, 200 Kişilik Battle Royal Modu ile Gelecek

Call of Duty serisinin son üyesi, sonbaharda piyasaya sürülecek. Bir yandan çalışmalar devam ederken diğer yandan da oyunla ilgili yeni bir söylenti ortaya çıktı. Buna göre oyunun hayatta kalma modunu...