Intel, Felçlilere Yapay Zeka ile Umut Olacak

Intel, Felçlilere Yapay Zeka ile Umut Olacak

Intel’in yapay zeka ekibi, felçli insanların yeniden hareket edebilmesini sağlayacak olan bir teknolojinin peşinde. Yapay zeka, yatağa ya da tekerlekli sandalyeye mahkum hastalar için umut olabilir.


Yapay zekanın kullanıldığı pek çok farklı alan bulunuyor. Bu alanlardan biri de tıp alanı. Yapay zeka, doktorların karşılaştığı en büyük zorluklarından biri olan felçli hastaların yeniden hareket edebilmesi konusunda heyecan verici gelişmelerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. 

İşlemci sektörünün lideri olan Intel, Brown Üniversitesi ve ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı olan DARPA güçlerini yeni bir yapay zeka modülü için bir araya getirdi. Proje temel olarak, hasarlı olan sinirlerin görevini yapay zekanın üstlenmesi fikrine dayanıyor. 

yapay zeka felç

İki yıldır devam eden araştırmalarda bilim insanları, omurgadan gelen motor ve sensör sinyallerini yakalamayı başardılar. Doktorlar artık hasarlı dokuyu aşacak şekilde elektrotlar yerleştirilecek. Daha sonra da Intel işlemcilerinde yer alan nöral ağlar da motor komutlarını organlara gönderecek.

Arayüz, var olan bilgisayarlardaki dış hesaplama birimlerine benzer bir sistem üzerinden kullanılacak. Araştırmacıların hedefi ise uzun dönemde sistemi tamamen entegre etmeyi sağlamak olarak gösteriliyor. Yani aracı olmadan, beyinle sinirler arasında doğrudan iletişim amaçlanıyor.

Projenin başarılı olacağına ya da kesin bir çözüm sunacağına dair bir güvence yok. Yine de geliştirilecek olan teknoloji insanlara oldukça yararlı olabilir. Yapılacak çalışmalar, yeni bilgileri ortaya çıkarabilir ve şimdiye kadar farkına varılamayan noktalara da dikkat çekebilir. Bu bile istenen yönde atılmış büyük bir adım olacaktır. 
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Fidye Yazılım Kurbanları Hala Tehlike Altında
Fidye Yazılım Kurbanları Hala Tehlike Altında

Hackerlar, yeni geliştirdikleri yöntem sayesinde önceden saldırdıkları kişilerin verilerine tekrar ulaşarak, aynı kurbanları bir kez daha avlayabiliyorlar. Son zamanlarda sayısı gittikçe artan siber s...

OnePlus'ın 5G'li Telefonu, Galaxy S10X'ten Ucuz Olacak
OnePlus'ın 5G'li Telefonu, Galaxy S10X'ten Ucuz Olacak

Akıllı telefon ve fiyat/performans denince akla gelen ilk telefon markaları Çinli firmalar oluyor. Bunlardan birisi olan OnePlus da 5G'li bir akıllı telefon çıkaracak ve bu telefonu rakibi Galaxy S10'...

Facebook 10 Yıl Öncesi/Sonrası Challenge
Facebook 10 Yıl Öncesi/Sonrası Challenge

2019 yılının başlamasıyla beraber Facebook’ta insanlar “10 yıl önce/10 yıl sonra” fotoğrafları koymaya başladılar. Fotoğrafları bu şekilde paylaşmaktan bir zarar gelir mi? ...