Intel, Felçlilere Yapay Zeka ile Umut Olacak

Intel, Felçlilere Yapay Zeka ile Umut Olacak

Intel’in yapay zeka ekibi, felçli insanların yeniden hareket edebilmesini sağlayacak olan bir teknolojinin peşinde. Yapay zeka, yatağa ya da tekerlekli sandalyeye mahkum hastalar için umut olabilir.


Yapay zekanın kullanıldığı pek çok farklı alan bulunuyor. Bu alanlardan biri de tıp alanı. Yapay zeka, doktorların karşılaştığı en büyük zorluklarından biri olan felçli hastaların yeniden hareket edebilmesi konusunda heyecan verici gelişmelerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. 

İşlemci sektörünün lideri olan Intel, Brown Üniversitesi ve ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı olan DARPA güçlerini yeni bir yapay zeka modülü için bir araya getirdi. Proje temel olarak, hasarlı olan sinirlerin görevini yapay zekanın üstlenmesi fikrine dayanıyor. 

yapay zeka felç

İki yıldır devam eden araştırmalarda bilim insanları, omurgadan gelen motor ve sensör sinyallerini yakalamayı başardılar. Doktorlar artık hasarlı dokuyu aşacak şekilde elektrotlar yerleştirilecek. Daha sonra da Intel işlemcilerinde yer alan nöral ağlar da motor komutlarını organlara gönderecek.

Arayüz, var olan bilgisayarlardaki dış hesaplama birimlerine benzer bir sistem üzerinden kullanılacak. Araştırmacıların hedefi ise uzun dönemde sistemi tamamen entegre etmeyi sağlamak olarak gösteriliyor. Yani aracı olmadan, beyinle sinirler arasında doğrudan iletişim amaçlanıyor.

Projenin başarılı olacağına ya da kesin bir çözüm sunacağına dair bir güvence yok. Yine de geliştirilecek olan teknoloji insanlara oldukça yararlı olabilir. Yapılacak çalışmalar, yeni bilgileri ortaya çıkarabilir ve şimdiye kadar farkına varılamayan noktalara da dikkat çekebilir. Bu bile istenen yönde atılmış büyük bir adım olacaktır. 
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Virüs Dolu Bir Bilgisayar 1.2 Milyon Dolardan Satışa Sunuldu
Virüs Dolu Bir Bilgisayar 1.2 Milyon Dolardan Satışa Sunuldu

Dünyadaki en tehlikeli virüslere sahip bir bilgisayara sahip olmak ister miydiniz? Eğer cevabınız “Evet” ise, Çin’de dünyanın en kötü 6 virüsüyle istila edilmiş bir dizüstü bilgisayarın fiyatı 1.2 mil...

Steam, Keşfetmeyi Kolaylaştıracak Algoritmalara Kavuştu
Steam, Keşfetmeyi Kolaylaştıracak Algoritmalara Kavuştu

Yeni oyun keşfetmek, Steam'de oldukça zor olabiliyor zira hâlihazırda oldukça popüler olan oyunların sıralaması, genellikle değişmiyor ve bizim yeni oyun keşfetmemizin önüne geçebiliyor. İşte tam da b...

Samsung Galaxy A60'ın Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı
Samsung Galaxy A60'ın Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı

Samsung'un 2019 model Galaxy A serisindeki en iddialı akıllı telefonlardan biri olacak Galaxy A60'ın teknik özellikleri sızdırıldı. Bir Samsung bayiine ait ürün katalogunda görülen cihazın özellikleri...