Google Chrome, Kötü Amaçlı Siteler İçin Güncelleniyor

Google Chrome, Kötü Amaçlı Siteler İçin Güncelleniyor

Bazı sitelere girdiğinizde bir önceki sayfaya dönemediğinizi fark etmişsinizdir. Google da tam bu sinir bozucu durumu ortadan kaldırmak için çalışıyor.


Gerek kripto madencilik yapan siteler gerek kötü amaçlı yazılım barındıran internet sayfaları girildiği anda kullanıcıyı esir altına alabiliyor. Geri tuşuna ne kadar çok bassa da aynı sayfaya dönen kulanıcıların bu durumdan kurtulmak için tek çareleri sekmeyi kapatmak oluyor. Google ise internet tarayıcısı Chrome'u çok yakında bu kötü amaçlı internet sitelerine karşı güncelliyor.

Neredeyse 15-20 yıldır internette karşımıza çıkan "geri tuşunun çalışmama" sorunu; istemediğimiz sayfaların açılmasına, videoların veya indirmelerin başlamasına ve bu doğrultuda bilgisayarımızın kontrolünün elimizden çıkmasına sebep oluyordu. Bunun için kötü amaçlı internet siteleri "geçmiş"inize müdahale ediyor, bir önceki internet girdilerinizi de kendi internet adresiyle değiştiriyordu.

"pushState" (bağlantıya yönlendirme) komutuyla kötü amaçlı kişilerin bu olayı gerçekleştirmesine izin veren HTML5 için ilk çözüm Chromium'un geliştiricilerinden 2016 yılının Kasım ayında gelmişti. Google'da bu çözümü kendi internet tarayıcısı Chrome'da uygulayacak. Bir sonraki güncelleme sonrasında kullanıcıların sayfa içerisinde herhangi bir bağlantıya tıklamadığı durumda Chrome, "pushState" komutunu görmezden gelecek.
Regnant Esports’un Eylül Ayı Programı Belli Olu
Regnant Esports’un Eylül Ayı Programı Belli Olu

İzmir’de düzenlenecek Intel ESL Türkiye Şampiyonası finalisti, Webtekno’nun espor dünyasındaki gözbebeği Regnant’ın Eylül ayı programı belli oldu. Kulüp, ESL ile Dota 2 dışında bu ay hem CS:GO hem de ...

Valve, Kendi Dota Auto Chess Versiyonunu Üretecek
Valve, Kendi Dota Auto Chess Versiyonunu Üretecek

Valve’in meşhur MOBA oyunu Dota 2 için yapılan Dota Auto Chess modu bağımsız bir oyun haline gelecek. ...

Final Fantasy 8 Remastered, Birçok Yenilikle Gelecek
Final Fantasy 8 Remastered, Birçok Yenilikle Gelecek

Final Fantasy 8 Remastered, oyuncuların oyun içi birçok ayar yapabilmelerini, isterlerse savaşlara isterlerse hikâyeye odaklanabilmelerini sağlayacak. ...