Nükleer Faaliyetlerin Dünyayı Nasıl Etkilediği Tespit Edildi

Nükleer Faaliyetlerin Dünyayı Nasıl Etkilediği Tespit Edildi

Günümüzde bile bazı ülkeler nükleer faaliyetlerini sürdürürken, bir grup bilim insanı bu konudaki araştırmaları sonuçlandırıyorlar. Yapılan yeni bir araştırma, Soğuk Savaş döneminde gerçekleştirilen nükleer faaliyetlerin okyanustaki canlıları etkilediğini tespit etti.


Nükleer testler, bir takım amaçlar uğruna gerçekleştiriliyor olsalar da içinde bulunduğumuz gezegene ciddi zararlar veriyor. Yapılan nükleer faaliyetlerin ne kadar uzağa etki ettiğini öğrenmek isteyen bilim insanları, korkutucu veriler elde ettiler.

Yapılan yeni bir çalışma, Soğuk Savaş döneminde yapılan nükleer bomba testlerinin ortaya çıkardığı karbonun, Mariana Çukuru'ndaki kabuklu canlıları ve okyanusun kalanındaki canlı hayatını etkilediğini saptadı. Bildiğiniz üzere Mariana Çukuru, şimdilik gezegenimizin yüzeyinde bilinen en derin nokta. Derinliği ise 10.994 metre. Çukurun derinliğini daha iyi anlamanız için Everest Dağı'nın 8.848 metre olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Soğuk Savaş dönemindeki testlerin deniz yaşamını etkilediğini saptayan çalışma, radyoaktif karbonun bu kadar fazla yayılmasının sebebi olarak da deniz canlılarının besin zincirini gösterdi. Chinese Academy of Sciences'dan (Çin Bilimler Akademisi) Ning Wang, okyanuslardaki radyoaktif karbonun ilerlemesinin yüzyıllar boyunca bile sürebileceğini ancak besin zincirinin bu süreci fazlasıyla hızlandırdığını belirtti.

Şimdilik gezegenimiz bu faaliyetlerin zararlarından ciddi biçimde etkilenmemiş olsa da gelecekteki nükleer faaliyetlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten bilim insanları, bu şekilde devam edildiği sürece 60 yıl içinde deniz yaşamının ciddi bir tehlike altında olacağını belirttiler.
Gelecekte İnsanlığı Tamamen Kablosuz Bir Hayat Mı Bekliyor?
Gelecekte İnsanlığı Tamamen Kablosuz Bir Hayat Mı Bekliyor?

Bluetooth ses sistemi, bu yılın ilerleyen sürecinde büyük güncellemeler ve değişiklikler alacak. ...

10 Yıllık Masaüstü Telefonu Hatası Tekrar Ortaya Çıktı
10 Yıllık Masaüstü Telefonu Hatası Tekrar Ortaya Çıktı

McAfee güvenlik araştırmacıları, 2009 yılında keşfettikleri bir hatanın tekrardan ortaya çıktığını belirtti. Avaya markalı masaüstü telefonlarda bulunan bu güvenlik açığı sayesinde hackerların aramala...

Xiaomi, Mi Reader Adındaki E-Kitap Okuyucuyu Tanıttı
Xiaomi, Mi Reader Adındaki E-Kitap Okuyucuyu Tanıttı

Xiaomi, şimdi de Amazon'un meşhur e-kitap okuyucusu Kindle'ın karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Firma, Mi Reader adındaki yeni e-kitap okuyucunun tanıtımını yaptı. ...