Nükleer Faaliyetlerin Dünyayı Nasıl Etkilediği Tespit Edildi

Nükleer Faaliyetlerin Dünyayı Nasıl Etkilediği Tespit Edildi

Günümüzde bile bazı ülkeler nükleer faaliyetlerini sürdürürken, bir grup bilim insanı bu konudaki araştırmaları sonuçlandırıyorlar. Yapılan yeni bir araştırma, Soğuk Savaş döneminde gerçekleştirilen nükleer faaliyetlerin okyanustaki canlıları etkilediğini tespit etti.


Nükleer testler, bir takım amaçlar uğruna gerçekleştiriliyor olsalar da içinde bulunduğumuz gezegene ciddi zararlar veriyor. Yapılan nükleer faaliyetlerin ne kadar uzağa etki ettiğini öğrenmek isteyen bilim insanları, korkutucu veriler elde ettiler.

Yapılan yeni bir çalışma, Soğuk Savaş döneminde yapılan nükleer bomba testlerinin ortaya çıkardığı karbonun, Mariana Çukuru'ndaki kabuklu canlıları ve okyanusun kalanındaki canlı hayatını etkilediğini saptadı. Bildiğiniz üzere Mariana Çukuru, şimdilik gezegenimizin yüzeyinde bilinen en derin nokta. Derinliği ise 10.994 metre. Çukurun derinliğini daha iyi anlamanız için Everest Dağı'nın 8.848 metre olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Soğuk Savaş dönemindeki testlerin deniz yaşamını etkilediğini saptayan çalışma, radyoaktif karbonun bu kadar fazla yayılmasının sebebi olarak da deniz canlılarının besin zincirini gösterdi. Chinese Academy of Sciences'dan (Çin Bilimler Akademisi) Ning Wang, okyanuslardaki radyoaktif karbonun ilerlemesinin yüzyıllar boyunca bile sürebileceğini ancak besin zincirinin bu süreci fazlasıyla hızlandırdığını belirtti.

Şimdilik gezegenimiz bu faaliyetlerin zararlarından ciddi biçimde etkilenmemiş olsa da gelecekteki nükleer faaliyetlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten bilim insanları, bu şekilde devam edildiği sürece 60 yıl içinde deniz yaşamının ciddi bir tehlike altında olacağını belirttiler.
Realme'den Snapdragon 855 Plus'lı Telefon Geliyor
Realme'den Snapdragon 855 Plus'lı Telefon Geliyor

Türkiye'de resmi olarak faaliyet göstereceğini duyuran Realme, Snapdragon 855+ işlemcili bir telefon üzerinde çalıştığının sinyalini verdi. Realme'yi takiben Vivo IQOO, Vivo Nex ve Lenovo da Snapdrag...

Kısa Süreliğine Ücretsiz Olan 25 Android Uygulama
Kısa Süreliğine Ücretsiz Olan 25 Android Uygulama

Her hafta olduğu gibi bu hafta da Google Play'de ücretsiz olan oyun ve uygulamaları sizler için sıraladık. ...

Google Chrome'un Yeni Eklentisi, Siteleri Denetliyor
Google Chrome'un Yeni Eklentisi, Siteleri Denetliyor

Google, web sitelerin güvenlik durumlarını sorgulayan ve bu konuda kullanıcıları uyaran bir Chrome eklentisi duyurdu. Google tarafından geliştirilen bu eklenti ile güvensiz siteler, uyarı renklerinden...