Chrome, Fazla Kaynak Tüketen Reklamları Engelleyecek

Chrome, Fazla Kaynak Tüketen Reklamları Engelleyecek

Google, Chromium projesinde daha önce istenmeyen reklamları kaldırmıştı ve şimdi de fazla kaynak tüketen reklamları engellemeye hazırlanıyorlar.


Bedava internet hizmetleri kullanmamız için reklamlar, geliştiriciler adına önemli bir gelir kalemi. Yine de aşırı ve rahatsız edici reklamı kimse sevmez. Bu durum, reklamdan çok büyük meblağlar kazanan Google’ın da gündeminde.

Alphabet’e bağlı firma, yeni sisteminde “Ağır Reklam Müdahalesi” adı verilen yöntemi kullanacak. Bu yeni sistem, 60 saniyeden fazla CPU kullanan ya da 4 MB'tan daha fazla alan kaplayan reklamları engelleyecek. Bahsi geçen reklamlar, internetteki reklam miktarının kabaca %10’unu oluşturuyor. Bu kurala uymayan reklamlar silinecek ve silinme gerekçesi de belirtilecek. İzin verilen reklam boyutu, daha fazla veri kullanılabilir olduğunda değiştirilecek. Yani ileride 5G ile bağlantılarımız hızlandığında bu limit esneyebilir. 

Peki Google, neden para kazandığı mecrada böyle bir şey yapıyor? İnsanların reklamları tamamen engellemesini istemeyen Google, reklamları verimli hâlde tutabilmek için kontrol edilebilir reklam uygulamaları istiyor. Rakiplerinin daha az reklam gösterdiği ya da ücretli ancak tamamen reklamsız servisler hazırladığı bu dönemde Google, sahip olduğu gücü kaybetmek istemiyor.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
PUBG Mobile Club Open Kayıtları Başladı
PUBG Mobile Club Open Kayıtları Başladı

2 milyon dolarlık ödül havuzuyla mobil oyuncuları cezbeden PUBG Mobile Club Open (PMCO) 2019 turnuvasının kayıtları başladı. ...

Turkcell, Yapay Zekâ Destekli Yaani Sesli Asistanını Tanıttı
Turkcell, Yapay Zekâ Destekli Yaani Sesli Asistanını Tanıttı

Gündelik işlemlerimizi sesli komutlar ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebildiğimiz sesli asistanlar konusunda Turkcell’den de bir atılım geldi. İstanbul’da düzenlenen 10. Teknoloji Zirvesi kapsamında...

Borderlands 3'ün Etkileyici Oyun İçi Görselleri Paylaşıldı
Borderlands 3'ün Etkileyici Oyun İçi Görselleri Paylaşıldı

Kısa bir süre sonra piyasaya sürülecek olan Borderlands 3'ün oyun içerisinden görseller paylaşıldı. Paylaşılan görseller hem oyunun atmosferini hem de grafik kalitesini ortaya koyuyor. ...