Fotoğrafları Rönesans Tablosuna Çeviren Uygulama

Sosyal medyada yeni popüler olan bir uygulamayla insanlar, çektikleri fotoğrafları Rönesans Dönemi’nden kalma tablolara çeviriyor. Uygulamadaki yapay zeka, 45 bin klasik çalışma ile şekillendirildi.


Geçtiğimiz hafta bir sabah uyandığımızda kendimizi Interstellar filminde başka bir gezegene gidip gelmiş gibi bulduk. Tanıdığımız herkes bir anda 90 yaşında görünmeye başlamıştı. Yeni bir uygulamayla birlikte insanlar kendilerini daha da eski dönemlerden kalma hale getiriyor. Çok, çok daha eski dönemden kalma.

45 bin klasik portre çalışması ile eğitilen bir algoritma kullanılan yeni uygulama, çekilen fotoğrafları yağlı boya, sulu boya veya mürekkerp ile yapılmış tablolara çeviriyor. Beğendiğiniz o selfieyi Rembrandt çizse nasıl olurdu merak ediyor musunuz? Bu uygulama size göre.

mobil uygulama

Uygulama, yalnızca yüzünüzün çizgilerini tanıyıp üzerinden geçmekle kalmıyor. Bu hatları bir temel olarak kullanarak tamamen yeni bir portre oluşturuyor. Yapay zeka, iki farklı sistemden oluşuyor. Bunlardan birisi portreleri tanıyan nöral ağ, diğeri de portreleri oluşturmayı öğrenen nöral ağ olarak belirtiliyor. 

faceapp

Araştırmacılara göre yapay zeka, burnunuza ve alın yapınıza bakarak uygun bir Rönesans tarzı buluyor ve ona göre yeni bir görüntü oluşturuyor. Google’ın benzer bir uygulaması vardı ancak o uygulama, yeni portre oluşturmak yerine dünya çapındaki müzelerdeki resimlerde ikizinizi bulmaya yarıyordu. 

Tabii ki bu uygulama hakkında da akla gelen ilk çekincelerden biri, özellikle FaceApp üzerinde dönen tartışmalardan sonra gizlilik oluyor. Araştırmanın arkasındaki kişiler, fotoğraflarınızın başka bir amaçla kullanılmayacağını ve gönderdiğiniz fotoğrafların anında uygulamadan kaldırılacağını belirtiyor. Güvenip güvenmemek ise tamamen size kalmış durumda. 

Bu uygulama, bir akıllı telefon uygulaması değil. Onun yerine aiportraits.com üzerinden kullanılabiliyor. 
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Apex Legends’e 400 Yeni Seviye ve Apex Pack Eklenecek
Apex Legends’e 400 Yeni Seviye ve Apex Pack Eklenecek

EA, Apex Legends'ın 3 Aralık'taki güncellemesiyle birlikte oyuna 400 yeni seviye ve 199 adet ücretsiz kazanılabilen Apex Pack ekleneceğini duyurdu. Ayrıca yeni güncellemeyle birlikte...

Beyaz Samsung Galaxy S10 Kanlı Canlı Görüntülendi
Beyaz Samsung Galaxy S10 Kanlı Canlı Görüntülendi

Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S10'un beyaz renk seçeneği, üçlü arka kamerası ile birlikte kanlı canlı görüntülendi. ...

Epic Games, Oluşan Gizlilik Endişelerine Cevap Verdi
Epic Games, Oluşan Gizlilik Endişelerine Cevap Verdi

Kullanıcılarının verilerine izin almadan erişen Epic Games, tutulduğu eleştiri yağmurundaki soruları yanıtladı. ...