Firefox Quantum'un İsmi 'Firefox Browser' Olarak Değişiyor

Firefox Quantum'un İsmi 'Firefox Browser' Olarak Değişiyor

Mozilla, internet tarayıcısının "Firefox Quantum" olan ismini "Firefox Browser" olarak değiştirmeye hazırlanıyor. Değişiklikler ekim ayında hayatımıza girecek.


Mozilla, internet tarayıcısı olan Firefox'u yıllardır geliştirmeye devam ediyor. Şirket, getirdiği yeniliklerle sürekli adından söz ettiriyor ancak bu kez haberimizin konusu, Firefox'ta yaşanan bir isim değişikliği.

Mozilla'nın geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü Firefox Quantum, kullanıcıların hizmetine sunulduğu dönemde fazlasıyla konuşulmuştu. Hem yüksek hızı hem de sistemi yormamasıyla ön plana çıkan Firefox Quantum, önümüzdeki dönemlerde farklı bir isimle anılacak.

firefox quantumm

Mozilla'nın açıklamalarına göre Firefox Quantum ekim ayında "Firefox Browser" olarak adlandırılacak ve değişikliklerde bu kadarla sınırlı kalmayacak. Firefox Browser'ın kullanıma sunulmasıyla birlikte tarayıcının logosu da değişecek.

Mozilla'nın böyle bir karar vermesinin altında ise mantıklı bir sebep yatıyor. Pek çok kullanıcı aslında internet tarayıcısını sadece "Firefox" olarak biliyor ancak bu doğru bir tabir değil. Mozilla'nın farklı hizmetleri Firefox çatısı altında toplanıyor. Bu hizmetler "Firefox Send" (dosya paylaşım hizmeti) ve "Firefox Monitor" (kimlik bilgilerinizin internet ortamında çalınıp çalınmadığını takip etmenize yarıyor.) gibi farklı şekillerde isimlendiriliyor ancak bunların ön adında Firefox ibaresi bulunuyor.

Böyle bir hamleyle birlikte Mozilla hem diğer hizmetlerini ön plana çıkarmak hem de internet tarayıcısını Firefox çatı isminden ayırmayı amaçlıyor.
Watch Dogs Legion'ın Konusu ve Fiyatı Belli Oldu
Watch Dogs Legion'ın Konusu ve Fiyatı Belli Oldu

Ubisoft tarafından geliştirilen ve yayınlanan ünlü oyun Watch Dogs'un son sürümü Amazon İngiltere üzerinden ortaya çıktı. Listelemede PlayStation 4 için ön satışa çıkan oyunun Londra'da gerçekleşeceğ...

Milli Baz İstasyonu ULAK, Artık BTK’de de Kullanılıyor
Milli Baz İstasyonu ULAK, Artık BTK’de de Kullanılıyor

Türkiye’nin ilk yerli üretim baz istasyonu olan ULAK, Külliye’den sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda da kullanılmaya başlandı. ...

Telefonları Yarış Oyunları İçin Nasıl Direksiyon Yaparsınız?
Telefonları Yarış Oyunları İçin Nasıl Direksiyon Yaparsınız?

Akıllı telefonlarımızla yapabileceklerimiz sadece fotoğraf çekmek, arama yapmak ve internette gezinmek gibi basit işlerle sınırlı değil. Onları oyunlarımız için birer direksiyon hâline bile getirebili...