MSI, DDR4 RAM'leri 5,9 GHz Hızında Çalıştırarak Rekor Kırdı

MSI, DDR4 RAM'leri 5,9 GHz Hızında Çalıştırarak Rekor Kırdı

Donanım dünyasında bilgisayar bileşenlerini belirli ayarlar yaparak üreticisi tarafından belirlenmiş frekansını aşma işlemi oldukça sık gerçekleştiriliyor. Bu girişimlerden bir tanesi de MSI'dan geldi. Bir MSI çalışanı DDR4 belleğin frekans hızını 5,9 GHz'e sabitlemeyi başardı.


MSI bünyesinde çalışan “overclocker” (Bilgisayardaki bir bileşeni, belirli ayarlar yaparak kendisi için belirlenmiş saat frekansının üzerinde çalıştırılması işlemini gerçekleştiren kişi, hız aşırtan kişi) Kovan Yang, Kingston’ın RAM kitini kullanarak, yeni DDR4 bellek frekans hızını 5,9 GHz’e çıkarmayı başardı.

Şu an için hız tahtında oturan ise G.Skill’in Trident Z Royal RAM’ini alaşağı eden Kingston’ın HyperX Predator belleği. En iyi on DDR4 hız aşırtmasının en azından 6 tanesi G.Skill belleği tarafından gerçekleştirildi ki bu sayı en iyi 20’ye bakıldığında 16’ya kadar da çıkıyor.

HyperX Predator

MSI yaptığı açıklamada “Hiç şüphesiz ki MSI’ın eşsiz ve patentli DDR4 Boost teknolojisi, iyi tasarlanmış MSI MPG Z390I Gaming Edge AC ana kartıyla, hız aşırtma performansını domine ediyor. Ek olarak bu, HyperX Predator DDR4 bellek ile yaptığımız takımlaşma ile ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı.

Bu tarz işlemlerde her zaman yapıldığı gibi bu hız aşırtma girişiminde de sıvı nitrojen faktörü işin içerisine girdi. Tabii ki bu hızlara ulaşabilmek için bu tarz soğutma işlemlerine başvurmak kaçınılmaz. En hızlı hava soğutmalı DDR4 kiti ise G.Skill ve Corsair tarafından sunulan bir çift DDR4-4800.

Tabii ki bunların hiçbiri pratik değil. Hız aşırtma işlemleri yapanların RAM’lerin sınırlarını zorlamaları da ısının büyük oranda azaltılmasıyla gerçekleşiyor. Şu an için merakla beklenen şey ise ilk olarak hangi belleği 6 GHz’e ulaşacağı.
Kısa Süreliğine Ücretsiz 5 Oyun ve Uygulama (iOS)
Kısa Süreliğine Ücretsiz 5 Oyun ve Uygulama (iOS)

App Store'da kısa süreliğine ücretsiz hâle gelen 5 oyun ve uygulamayı sizler için derledik. Googl...

TP-Link, İlk Wi-Fi 6 Modemi Archer AX50’yi Duyurdu
TP-Link, İlk Wi-Fi 6 Modemi Archer AX50’yi Duyurdu

TP-Link, bugün yaptığı duyuru ile Wi-Fi 6 destekleyen ilk modemi olan Archer AX50’yi tanıttı. Firmadan gelen açıklamaya göre modemin fiyatı uygun olacak. ...

Cumhurbaşkanlığı, Akıllı Telefon Bağımlılığına Karşı Uyardı
Cumhurbaşkanlığı, Akıllı Telefon Bağımlılığına Karşı Uyardı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, akıllı telefon bağımlılığına dikkat çekerek, cep telefonundan kopmaktan korkma anlamına gelen 'nomofobi' ve başkalarının ne yaptığını sürekli izleme isteği olan...