Fotoğraf Çekerken Kadrajdaki İnsanları Silip Atan Uygulama

Çektiğiniz fotoğraflardaki insanları, fotoğrafı bozmadan silebilen bir uygulama geliştirildi.


Kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız fotoğraf çekerken kadrajınıza istemediğiniz bir kişinin girmesi kaçınılmaz olabiliyor. Çekeceğiniz fotoğraf sokaktan ya da çekeceğiniz yerden geçen birinin 'istilası'na uğradığı zaman, çok güzel bir fırsatı da kaçırmış oluyorsunuz ancak yeni bir uygulama ile bu talihsizlik, tarihe karışıyor olabilir.

Fazlasıyla işlevsel bir proje olan uygulama 'Do Something Good' tarafından yapılmış. CAPTCHA gibi tanıdığımız teknolojilerde de parmağı bulunan damjanski isimli sanatçı, Artnome'a verdiği röportajda yeni uygulaması hakkında konuşurken "İnsan sonrası çağlar için bir uygulama. Yeni uygulama tüm selfielerinizi değersiz kılıyor. Nasıl mı? Kişiyi ortadan kaldırarak" ifadelerini kullandı.

Unutmadan hatırlatmakta fayda var: Uygulama sayesinde kendi fotoğrafınızı çekemeseniz de üzülmeyin, uygulama köpeklere dokunmuyor. Başka bir deyişle kendinizi çekemeseniz bile sevimli arkadaşınızı çekmeye devam edebileceksiniz.

Bye Bye Camera isimli uygulama, yapay zeka araçlarını kullanarak çalışıyor. YOLO isimli nesne sınıflandırıcısını kullanarak kişilerin dış hatlarını belirliyor ve Adobe'daki 'içeriğe uygun doldurma' benzeri bir işlem yapılarak fotoğraftaki kişi ortadan kaldırılıyor.

Proje son derece eğlenceli ve bir o kadar da karışık sonuçlara sahip. Yapay zekanın nasıl kullanılabileceği ve nasıl kullanılması gerektiğine güzel bir örnek olan uygulamayı iOS cihazlarınızda denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Son olarak, uygulamanın 19,99 TL'lik bir ücreti bulunduğunu belirtelim.
Dünyanın En Büyük Veri Sızıntılarından Biri Gerçekleşti
Dünyanın En Büyük Veri Sızıntılarından Biri Gerçekleşti

Günümüzde verilerimizin şirketler arasında satıldığını biliyorduk ancak bu haber insanı biraz daha şok edecek cinsten. Kim tarafından toplandığı bilinmeyen 1.2 milyar insanın verisi...

Samsung, Şimdi de Kablosuz Powerbank Geliştiriyor
Samsung, Şimdi de Kablosuz Powerbank Geliştiriyor

Federal İletişim Kurulu'ndan gelen telif belgelerine bakılırsa, Samsung yepyeni bir kablosuz powerbank geliştiriyor gibi görünüyor. ...

Krediyle Cep Telefonu Alımlarında Sigorta Zorunluluğu
Krediyle Cep Telefonu Alımlarında Sigorta Zorunluluğu

BDDK tarafından yürürlüğe koyulan yeni düzenlemeye göre kredi ile cep telefonu almak isteyenler kırılma ve çarpmalara karşı güvence sağlayan cep telefonu sigortalarından yaptırmak...