Microsoft, Yaklaşan Windows Bilgisayarlar İçin Pluton Güvenlik Yongasını Tanıttı

Microsoft, Yaklaşan Windows Bilgisayarlar İçin Pluton Güvenlik Yongasını Tanıttı

Teknoloji devi Microsoft , gelecekte Windows destekli bilgisayarları korumak için şirketin oluşturduğu yeni bir güvenlik yongasını açıkladı. Microsoft Pluton adı verilen yonga, doğrudan gelecekteki CPU’lara yerleştirilecek.

Bu sebeb ile, Microsoft Pluton yongası, şu anda donanım ve kripto para birimi anahtarlarını korumak için kullanılan mevcut Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongasının yerini alacak .

Microsoft Pluton Güvenlik Yongası

Çipi gelecekteki Intel , AMD ve Qualcomm işlemci birimlerine entegre eder . Şirket, bunun, sisteme fiziksel erişimi olan bilgisayar korsanlarının donanım saldırıları başlatmasını ve hassas verileri çıkarmasını çok daha zor hale getireceğini ifade ediyor.

Microsoft Pluton ilk olarak 2013 yılında Xbox One’da tanıtıldı ve oyuncuların konsolu hacklemesini veya korsan oyunlar çalıştırmasını zorlaştırdı. Daha sonra, düşük maliyetli IoT cihazları için şirketin bulut hizmeti Azure Sphere tarafından sunumu yapıldı.

Microsoft Evde Kullanım Programı - Microsoft Store

Şimdi, teknoloji devi, bazı iyileştirmelerle aynı teknolojiyi Windows 10 ile çalışan bilgi işlem cihazlarına getiriyor. CPU’dan ayrı olan mevcut TPM’lerin aksine, bu yeni Pluton bir CPU ile desteklenen bir evrim gibi anlaşılıyor.

Microsoft Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliği Direktörü David Weston, yeni çipin daha iyi, daha güçlü, daha hızlı ve daha tutarlı TPM olduğunu belirtti. Bu sebeb ile, BitLocker şifrelemesi veya Windows Hello kimlik onaylaması gibi özellikler gelecekte Pluton kullanmaya geçecek.

DAHA FAZLA HABER İÇİN Resimlink

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Microsoft, Yaklaşan Windows Bilgisayarlar İçin Pluton Güvenlik Yongasını Tanıttı yazısı ilk önce Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi üzerinde ortaya çıktı.
PUBG'nin Son Güncellemesi Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler
PUBG'nin Son Güncellemesi Yayınlandı: İşte Tüm Yenilikler

Son dönemlerin popüler oyunlarından bir tanesi olan PUBG'ye büyük bir güncelleme geldi. Getirilen güncelleme Erangel haritasına geniş kapsamlı yenilikler ve dördüncü sezonu içeriyor. ...

SMS ile WhatsApp Mesajı Arasında Ne Fark Var?
SMS ile WhatsApp Mesajı Arasında Ne Fark Var?

SMS artık nostalji oldu, WhatsApp ise geleceğe göz kırpıyor. Peki, SMS ile WhatsApp mesajı arasında ne fark var? ...

Samsung Galaxy Note 8 İçin Android Pie Güncellemesi Geldi
Samsung Galaxy Note 8 İçin Android Pie Güncellemesi Geldi

Samsung’un yeni telefonlarının gelmesine kısa bir süre kala, Samsung Galaxy Note 8’ler stabil bir Android Pie güncellemesi almaya başladı. ...