Son Güncellemeyle Windows 10'daki Giriş Yöntemi Değişiyor

Son Güncellemeyle Windows 10'daki Giriş Yöntemi Değişiyor

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi için getireceği güncelleştirmede 'Windows Hello' özelliğinin de bulunacağı açıkladı. Bu özelliğin kullanılabilmesi için gerekli olan FIDO2 sertifikasını alan Microsoft, Windows Hello ile şifreleri rafa kaldırarak bunun yerine biyometrik özelliklerin kullanılmasını amaçlıyor.


Microsoft, kendi biyometrik kimlik doğrulama sistemi olan 'Windows Hello' için FIDO2 sertfikası aldıklarını açıkladı. Böylelikle Mayıs ayında Windows 10 işletim sistemlerine getirilecek olan güncelleştirme Windows Hello özelliğini de içerecek. Getirilecek olan özellik hem bilgisayarları hem de mobil cihazları içeriyor. 

Windows Hello ile kullanıcılar, şifre kullanmak yerine yüzlerini ya da parmak izlerini kullanabilecekler. Sisteme tanımladığınız parmak iziniz ya da yüzünüz, şifrelerin gerektiği noktalarda kullanılabilecek. Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda, Windows Hello özelliği ile kullanıcıların 3 kat daha hızlı bir şekilde oturum açabilecekleri belirtildi. Böylelikle kullanıcıların parolalarını unutmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. 

Şirketten yapılan açıklamalarda kullanıcıların şifte kullanmayı sevmediği, şifreleri sadece bilgisayar korsanlarının sevebileceği ifade edilirken, Windows Hello ile bilgisayar korsanlarının işlerinin daha da zorlaştığı belirtildi. Ayrıca Microsoft, geliştiricilerin de şifresiz stratejiler geliştirmesi gerektiğini belirtirken, Windows Hello benzeri şifre yöneticilerinin kullanılması için geliştiricileri teşvik edeceklerini ifade etti.

Mayıs ayının sonunda getirilecek olan güncelleştirme Insider programı dahilinde bazı kullanıcılara sunulmaya başlandı. Bir kaç hafta sürecek olan testlerin ardından Microsoft, Windows 10 Mayıs Güncelleştirmesi'ni tüm kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.
Google'ın Büyüteç Simgeli Arama Butonu Değişiyor
Google'ın Büyüteç Simgeli Arama Butonu Değişiyor

Google, arama motoru arayüzünde yeniliklere gidiyor. Son dönemlerde internet aleminde yayıla...

Bumble'a Sesli ve Görüntülü Görüşme Geliyor
Bumble'a Sesli ve Görüntülü Görüşme Geliyor

Arkadaşlık uygulaması Bumble'a yepyeni özellikler geliyor. Sanal ortam arkadaşlık uygulamaları g&...

Efsane Pokemon, Pokemon Go'ya 3 Geri Geliyor
Efsane Pokemon, Pokemon Go'ya 3 Geri Geliyor

Niantic, Pokemon Go oyuncularına yakında efsanevi pokemonlar Cresselia, Kyogre ve Groudon'u yakalamak için bir şans daha sunacak. ...