Google, Hafta Sonu Gerçekleşen Çökmenin Nedenini Açıkladı

Google, Hafta Sonu Gerçekleşen Çökmenin Nedenini Açıkladı

2 Haziran günü gerçekleşen Google servislerinin çökmesi konusunda teknoloji devinden açıklama geldi. Şirket, çökmenin yanlış sunucu yapılandırmasının ağ kapasitesini kısıtlamasından kaynaklandığını duyurdu.


Hafta sonu Google, milyonlarca kullanıcının etkilendiği büyük bir servis çökmesi yaşadı. Bu çökme; YouTube, Gmail, Google Cloud gibi birçok Google servisini etkiledi. Ayrıca çöken hizmetler yalnızca Google ile sınırlı kalmadı. Google hizmetlerini kullanan Snapchat, Discord, Pokemon Go ve daha birçok uygulama da aynı şekilde bu durumdan etkilendi.

Bu olay sırasında Google, kesintinin ağ tıkanıklığından kaynaklandığını söyledi ancak konuyla alakalı bir araştırma başlatmayı da ihmal etmedi. Bu araştırmanın sonuçlarına göre yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Pazar günü gerçekleşen sorunun asıl nedeni, tek bir bölgedeki az sayıda sunucu üzerinde gerçekleştirilen yapılandırma değişikliydi. Yapılandırma, birkaç komşu bölgedeki daha çok sunucuya yanlış bir şekilde uygulandı. Bu nedenle yanlış yapılandırma uygulanan sunucular, mevcut ağ kapasitelerinin yarısından fazlasını kullanamadı.”

Temel olarak kesinti, yanlış sunuculara yapılan yanlış değişiklik sonucu ortaya çıktı. Ağ, bu trafiği bir şekilde idare etmeye çalışsa da büyük miktarda veri, hatların tıkanmasına sebep oldu.

Bu çökmenin gözle görülür derecede büyük etkileri de oldu. YouTube görüntülenmelerinde %2,5’luk, Google Cloud trafiğinde %30’luk bir düşüş yaşandı. Gmail kullanıcılarının %1’i serviste bazı hatalar olduğunu bildirdi.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Google, GDC 2019 İçin Heyecan Verici Bir Video Yayınladı
Google, GDC 2019 İçin Heyecan Verici Bir Video Yayınladı

Google, 19 Mart'ta gerçekleşecek GDC 2019 etkinliği için bir tanıtım videosu yayınladı ve oyunun geleceğine dair vizyonunu tanıtacağını belirtti. ...

Dünyanın İlk Kablosuz Saç Kurutma Makinesi: Volo Go
Dünyanın İlk Kablosuz Saç Kurutma Makinesi: Volo Go

Volo Beauty adlı girişimin en yeni ürünü olan Volo Go, kablosuz bir şekilde kızılötesi teknolojisi ile saçlarınızı hızlı bir şekilde kurutabilmenizi sağlıyor. ...

Türk Telekom: "Güvenli İnternet" Uygulaması Ciddiye Alınmalı
Türk Telekom: "Güvenli İnternet" Uygulaması Ciddiye Alınmalı

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, teknoloji kolaylıklar sağlasa da siber hayatın getirdiği güçlüklerden bahsetti. ...