Google, Hafta Sonu Gerçekleşen Çökmenin Nedenini Açıkladı

Google, Hafta Sonu Gerçekleşen Çökmenin Nedenini Açıkladı

2 Haziran günü gerçekleşen Google servislerinin çökmesi konusunda teknoloji devinden açıklama geldi. Şirket, çökmenin yanlış sunucu yapılandırmasının ağ kapasitesini kısıtlamasından kaynaklandığını duyurdu.


Hafta sonu Google, milyonlarca kullanıcının etkilendiği büyük bir servis çökmesi yaşadı. Bu çökme; YouTube, Gmail, Google Cloud gibi birçok Google servisini etkiledi. Ayrıca çöken hizmetler yalnızca Google ile sınırlı kalmadı. Google hizmetlerini kullanan Snapchat, Discord, Pokemon Go ve daha birçok uygulama da aynı şekilde bu durumdan etkilendi.

Bu olay sırasında Google, kesintinin ağ tıkanıklığından kaynaklandığını söyledi ancak konuyla alakalı bir araştırma başlatmayı da ihmal etmedi. Bu araştırmanın sonuçlarına göre yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Pazar günü gerçekleşen sorunun asıl nedeni, tek bir bölgedeki az sayıda sunucu üzerinde gerçekleştirilen yapılandırma değişikliydi. Yapılandırma, birkaç komşu bölgedeki daha çok sunucuya yanlış bir şekilde uygulandı. Bu nedenle yanlış yapılandırma uygulanan sunucular, mevcut ağ kapasitelerinin yarısından fazlasını kullanamadı.”

Temel olarak kesinti, yanlış sunuculara yapılan yanlış değişiklik sonucu ortaya çıktı. Ağ, bu trafiği bir şekilde idare etmeye çalışsa da büyük miktarda veri, hatların tıkanmasına sebep oldu.

Bu çökmenin gözle görülür derecede büyük etkileri de oldu. YouTube görüntülenmelerinde %2,5’luk, Google Cloud trafiğinde %30’luk bir düşüş yaşandı. Gmail kullanıcılarının %1’i serviste bazı hatalar olduğunu bildirdi.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Google'ın Telefona Dokunmanızı Engelleyen Yapay Zekâsı
Google'ın Telefona Dokunmanızı Engelleyen Yapay Zekâsı

Google I/O 2019 etkinliği tamamlandı. Firma Asistan ve Android başta olmak üzere pek çok hizmeti için yeniliklerini tanıttı. Geçtiğimiz yıl bir insanı telefonla arayıp bir insan gibi konuşarak Turing ...

Oppo, Kaydırılabilir Kameraya Sahip Bir Telefon Patenti Aldı
Oppo, Kaydırılabilir Kameraya Sahip Bir Telefon Patenti Aldı

Geçtiğimiz mart ayında Oppo, yeni bir telefon için patent almıştı. Bu patentte, ekranda hiçbir şey bulunmuyordu ve ön kamera telefonun arkası kaydırılarak ortaya çıkıyordu. Şimdi yine bir patent alan ...

Asus Studiobook S - Fiyatı ve Özellikleri
Asus Studiobook S - Fiyatı ve Özellikleri

CES 2019 kapsamındaki yılın ilk şovuna çok iyi hazırlanan Asus, Apple’ın MacBook Pro modellerine doğrudan rakip olacak StudioBook S modelini tanıttı. Açık söylemek gerekirse, hafıza birimleri konusund...