Cortana, Ofisler İçin Daha Kullanışlı Hale Gelecek

Cortana, Ofisler İçin Daha Kullanışlı Hale Gelecek

Microsoft, yapay zekâ asistanı Cortana'yı yaptığı değişiklerle bir adım öteye taşıyacak.


Microsoft’un dijital asistanı Cortana, hayatına Windows 10’un içerisinde yapay zekaya sahip bir yardımcı olarak başlamıştı. Şimdi Microsoft’un, Microsoft Build’inde konsept videoda kendisini daha gelişmiş bir şekilde yeniden inşa etti.

Microsoft’un gösterdiği videoda Cortana, soruları cevaplıyor, takvimini yeniden düzenliyor, konferanslar için rezervasyon yapıyor ve hava durumunu kontrol ediyor. Asistan, çeşitli soruların bağlamını anlıyor ve çeşitli veri kaynaklarını birleştirebiliyor.

İletişim başkan yardımcısı Frank Shaw “Bu teknoloji, ilerleyen konuşma deneyimimiz için itici güç olacak. Cortana’ya entegre edilecek. Azure Bot Services ve Microsoft Bot Framework’teki geliştiriciler için de uygun hale olacak” dedi.

Yıllarca Cortana, Microsoft’un yapay zeka hırsının bir sembolüydü. Ancak zamanla Microsoft’un bu konudaki duruşu değişim gösterdi. Geçtiğimiz yıl Cortana’nın eski yöneticilerinden Javier Soltero, Cortana’nın zekasının farklı uygulamalara dağıtıldığından bahsetti.

Soltero, Microsoft’tan ayrıldıktan sonra bazı değişiklikler yaşandı. Windows 10’un Mayıs 2019 güncellemesinde Cortana, Windows arama kutusundan ayrıldı. Ancak Microsoft’un yayımladığı videoda Cortana’nın çekirdek misyonunda Soltero’nun vizyonuna bağlı kalındığı görülüyor.

Şirketin Cortana üzerinde yapacağı bu yenilikler oldukça önemli, bir yandan kullanıcılara Cortana’nın varlığını hatırlatırken diğer yandan Microsoft’un yapay zekayı oldukça pratik kullanabileceğini de gösteriyor. Ancak Cortana’nın Google Asistan ile yarışabilmesi için daha kat etmesi gereken yollar bulunuyor.
Apple’ın Aşırı Pahalı Monitörü O Parayı Eder Mi?
Apple’ın Aşırı Pahalı Monitörü O Parayı Eder Mi?

Apple’ın yeni monitörünün fiyatı biraz göz yaşartıcı olsa da, düşünüldüğü kadar yüksek olmayabilir. Piyasadaki rekabete bir bakmak, durumu daha iyi anlamayı sağlayacaktır. ...

Samsung'dan Apple'ın iMessage'ını Ti'ye Alan Gif Paketi
Samsung'dan Apple'ın iMessage'ını Ti'ye Alan Gif Paketi

Aralarındaki rekabet hiçbir zaman sona ermeyecek olan Samsung ve Apple arasında yeni bir polemik başladı. Samsung, oluşturduğu GIF paketiyle Apple'ın iMessage hizmetini ti'ye alıyor. ...

Huawei Mate 30 Pro’ya Google Uygulamaları Nasıl Yüklenir?
Huawei Mate 30 Pro’ya Google Uygulamaları Nasıl Yüklenir?

Huawei, Mate 30 cihazlarını mecburen Google servisleri ve uygulamaları olmadan satışa sunulacak. Ancak yaşadığımız çağda her sorunun bir çözümü var. Eğer sorunun arkasında Çinliler varsa, çözüm her za...