Google, Anroid’e Hayat Kurtaran Bir Uygulama Ekleyecek

Google, Anroid’e Hayat Kurtaran Bir Uygulama Ekleyecek

Google, trafik kazası durumlarında hayat kurtaran yeni bir uygulamayı Android’e eklemeye hazırlanıyor. Uygulama, trafik kazasının ardından durumunuzu kontrol edecek ve gerekli durumlarda acil çağrılarda bulunabilecek.


Google’ın mobil uygulamaları, hem Android hem de iOS’ta oldukça beğeniliyor ve milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu uygulamalarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanan Google, bu uygulamayla birlikte trafik kazası durumlarında hayat kurtarabilecek.

Hayat kurtarma odaklı olan ve “Kişisel Güvenlik” olarak adlandırılan uygulama, araba kazalarını tespit edebilme ve otomatik olarak acil yardım hatlarını arayabilme özelliklerine sahip olacak. Bu noktada Kişisel Güvenlik uygulaması, kaza geçirip geçirmediğinizi tespit etmek için telefonunuzun konumundan, hareket sensörlerinden ve ortam sesi algılama özelliğinden faydalanacak.

Hayat kurtaran uygulama nasıl çalışıyor?

Android Kişisel Güvenlik Uygulaması

Uygulamanın çalışma mantığı ise şu şekilde: Cihaz bir çarpışma tespit ederse titriyor, ardından maksimum ses seviyesinde alarm çalmaya başlıyor ve yardıma ihtiyacınız olup olmadığını soruyor. Bu noktada karşınıza iki seçenek çıkaran uygulama, iyi olduğunuzu teyit etmenizi ya da acil çağrı talep edilmesini istiyor. Kullanıcı yanıt vermezse uygulama, acil yardım hattını kendi kendine aramaya başlıyor.

Bilincin kapanması ya da konuşamayacak durumda olmanız hâlinde uygulama, konumunuz dâhil tüm bilgilerinizi “acil yardım talebi” adı altında sağlık ekiplerine gönderiliyor. Ayrıca kazadan sonra size yöneltilen soruyu “İyiyim” şeklinde yanıtlamanız durumunda uygulama, durumunuzu teyit etmek için farklı yönlendirmelerde de bulunuyor.

İlk etapta yalnızca ABD’de kullanıma sunulması planlanan uygulamanın, Google’a ait Pixel 4 cihazlarına özel olduğu söyleniyor. Uygulamanın daha sonra Türkiye dâhil farklı ülkelerde ve farklı Anroid cihazlarında kullanıma sunulup sunulmayacağı ise henüz bilinmiyor. Yine de oldukça yararlı olabileceğini düşündüğümüz bu uygulama hakkındaki düşüncelerinizi siz de yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Steam, Oyuncular İçin Hazırladığı Anket Sonuçlarını Açıkladı
Steam, Oyuncular İçin Hazırladığı Anket Sonuçlarını Açıkladı

Valve'ın sahip olduğu oyun platformu Steam'de olan verilere göre oyuncular, büyük çoğunlukta Windows 10 kullanıyorlar. ...

Call of Duty: Mobile İlk Haftasında 100 Milyon Kez İndirildi
Call of Duty: Mobile İlk Haftasında 100 Milyon Kez İndirildi

Activision'ın dünyaca ünlü Call of Duty oyununun mobil versiyonu Call of Duty: Mobile, birçok oyuncu tarafından eleştirilse de indirme rakamlarıyla başarısını ortaya koyuyor. Hem iOS hem de Android ku...

Call of Duty Mobile Beta, Bu Hafta Tüm Platformlarda
Call of Duty Mobile Beta, Bu Hafta Tüm Platformlarda

Call of Duty: Mobile her an mobil işletim sistemlerine gelebilir. Oyunu ilk deneyimleyenlerden olmak isterseniz, ön kayıt yaptırmanız gerekiyor. ...