Google, 20 Dolarlık Telefon Üretecek

Google, 20 Dolarlık Telefon Üretecek

Geçtiğimiz dönemde Birleşmiş Milletler, dünyanın imkanları kısıtlı olan bölgelerinden de internete erişilebilmesi için çağrıda bulunmuştu. Google, bu bölgelere hizmet götürebilmek için oldukça uygun fiyatlı telefonlar üretmeyi planlıyor.


Günümüz Türkiye’sinde internet hemen herkesin az çok kullanabildiği bir teknoloji. Artık insanlara yol tarifi yapmak yerine konum atıyor, merak ettiğimiz şeyleri Google’a soruyoruz. Dünyanın bir kısmında, hatta kabaca yarısında ise bu imkanlara ulaşmak mümkün değil. Birleşmiş Milletler, dünyanın geri kalanının da internete erişebilmesi için çağrıda bulundu.

Çağrıya cevap veren ilk kurumlardan biri ise Google oldu. Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, düzenlediği basın toplantısında uygun fiyatlı telefonlarını duyurdu.

Cerf, fiyatlarda indirime gitmeden dünyanın geri kalanını çevrimiçi hale getirmenin imkansız olduğunu belirtti. Başkan yardımcısı, bu amaçla 20 dolarlık telefonlar çıkaracaklarını açıkladı. Bu telefonlar özellik olarak elbette ki daha alt seviye olacak ancak internet erişimine ve uygulamaları çalıştırabilecek donanıma sahip olacaklar.

Sadece kırsal bölgelerde internet erişimi problemi yaşandığını belirten Cerf, bu sorunun yalnızca Afrika’da değil, ABD’de de gözlemlendiğini belirtti. Ülkenin %10 ila 15’i arası bir nüfusun internete erişimi yok.

BM raporuna göre, 2030 yılına kadar her yetişkin birey, dijital ağlara sağlıklı bir şekilde erişebilme imkanına kavuşacak. Dijital teknolojilerin getirilerinin yanı sıra istenmeyen sonuçları da olabileceğini belirten BM, özellikle sosyal medya ve mahremiyetin ihlali konularında dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.
Mozilla, Reklamları Etkileyen Bir Site Geliştirdi
Mozilla, Reklamları Etkileyen Bir Site Geliştirdi

Mozilla'nin geliştirdiği bir internet sitesi, reklam verenlerin kafasını karıştırmaya yarıyor. İnternet tarayıcısında 100 farklı sekme açabilen bu site, bugüne kadar hiçbir zaman arama yapılmayan ürün...

Bataryanın Telefonu Var: Energizer Power Max P18K Pop
Bataryanın Telefonu Var: Energizer Power Max P18K Pop

Ünlü pil üreticisi Energize, MWC 2019'da 18.000 mAh boyutunda bir bataryaya sahip akıllı telefonunu tanıttı. ...

Meizu M9 Note, 48MP Kamera ile Gelecek
Meizu M9 Note, 48MP Kamera ile Gelecek

Meizu kurucusu, orta segmentte rekabeti artırması beklenen M9 Note modelinin Şubat ayının ortalarında 48MP arka kamera ile birlikte tanıtılacağını onayladı. ...