Google, 20 Dolarlık Telefon Üretecek

Google, 20 Dolarlık Telefon Üretecek

Geçtiğimiz dönemde Birleşmiş Milletler, dünyanın imkanları kısıtlı olan bölgelerinden de internete erişilebilmesi için çağrıda bulunmuştu. Google, bu bölgelere hizmet götürebilmek için oldukça uygun fiyatlı telefonlar üretmeyi planlıyor.


Günümüz Türkiye’sinde internet hemen herkesin az çok kullanabildiği bir teknoloji. Artık insanlara yol tarifi yapmak yerine konum atıyor, merak ettiğimiz şeyleri Google’a soruyoruz. Dünyanın bir kısmında, hatta kabaca yarısında ise bu imkanlara ulaşmak mümkün değil. Birleşmiş Milletler, dünyanın geri kalanının da internete erişebilmesi için çağrıda bulundu.

Çağrıya cevap veren ilk kurumlardan biri ise Google oldu. Google Başkan Yardımcısı Vinton Cerf, düzenlediği basın toplantısında uygun fiyatlı telefonlarını duyurdu.

Cerf, fiyatlarda indirime gitmeden dünyanın geri kalanını çevrimiçi hale getirmenin imkansız olduğunu belirtti. Başkan yardımcısı, bu amaçla 20 dolarlık telefonlar çıkaracaklarını açıkladı. Bu telefonlar özellik olarak elbette ki daha alt seviye olacak ancak internet erişimine ve uygulamaları çalıştırabilecek donanıma sahip olacaklar.

Sadece kırsal bölgelerde internet erişimi problemi yaşandığını belirten Cerf, bu sorunun yalnızca Afrika’da değil, ABD’de de gözlemlendiğini belirtti. Ülkenin %10 ila 15’i arası bir nüfusun internete erişimi yok.

BM raporuna göre, 2030 yılına kadar her yetişkin birey, dijital ağlara sağlıklı bir şekilde erişebilme imkanına kavuşacak. Dijital teknolojilerin getirilerinin yanı sıra istenmeyen sonuçları da olabileceğini belirten BM, özellikle sosyal medya ve mahremiyetin ihlali konularında dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.
Asus Zenfone 6Z'nin Beklentileri Artıran AnTuTu Skoru
Asus Zenfone 6Z'nin Beklentileri Artıran AnTuTu Skoru

Asus Zenfone 6Z'nin AnTuTu sonucu ortaya çıktı. Cihazın AnTuTu'da yer alan özellikleri ve puanı, iddialı bir cihaz olacağının ipuçlarını veriyor. ...

Dev Kıyaslama: Samsung Galaxy S10 Plus vs S9 Plus vs Note9
Dev Kıyaslama: Samsung Galaxy S10 Plus vs S9 Plus vs Note9

Samsung'un en yeni amiral gemisi modeli Galaxy S10 Plus, geçtiğimiz yılın canavarları S9 Plus ve Note9'dan ne gibi farklı özellikler sunuyor? Teker teker inceliyoruz. ...

Thermaltake, 7.250 TL Değerindeki Oyuncu Masasını Tanıttı
Thermaltake, 7.250 TL Değerindeki Oyuncu Masasını Tanıttı

Oyuncu ekipmanları ve bilgisayar donanımları ile ünlü bir şirket olan Thermaltake, yeni oyuncu masasını resmi olarak tanıttı. ...