Huawei, 5G Teknolojisinde Yeni Bir Hız Rekoru Kırdı

Huawei, 5G Teknolojisinde Yeni Bir Hız Rekoru Kırdı

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei ile İsviçreli telekom şirketi Sunrise, İsviçre'nin başkenti Zürih’deki bir ticari 5G şebekesinde gerçekleştirdikleri testte 3.67 gigabit veri aktarım hızına ulaşmayı başardı.


Yeni nesil haberleşme teknolojisi 5G’nin en önemli aktörlerinden birisi olan Huawei, bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Çinli teknoloji devi, İsviçre merkezli telekomünikasyon şirketi Sunrise ile Zürih kentindeki bir ticari 5G şebekesinde saniyede 3.67 gigabit veri indirme hızına ulaşarak yeni bir rekor kırdı.

Huawei, 4GHz ila 8GHz’lik bir radyo frekansı aralığı olan 100MHz “C-Band” spektrumu ve çok kullanıcılı çoklu alım ve gönderimi destekleyen yeni nesil kablosuz ağ teknolojisi MU-MIMO’yu kullanarak bu hıza ulaştı.

5g huawei

Huawei, söz konusu veri aktarım hızına test laboratuvarında değil, ticari bir ağda ulaşıldığına dikkat çekiyor. ABD ticari ağlarında kullanılan 5G milimetre dalgası en fazla 2Gbps hıza kadar çıkabiliyor. Bu nedenle Çinli teknoloji devinin ek spektrum ve güç kaynakları gerektirmeden 3.67Gbps hızı görmesi, yeni bir meydan okuma anlamına geliyor.

İsviçre’nin 260'tan fazla İsviçre kentinde ve köyünde maksimum hızda 5G teknolojisi sunmak için Huawei ile ortaklık kuran Sunrise, bu testten önce 2Gbps barajını aşamıyordu. Yeni nesil haberleşme teknolojisindeki standardizasyon sürecinin 2020 yılına kadar sürmesi bekleniyor. 5G’nin zamanla olgunlaşması çok daha yüksek hızlara ulaşmamızı sağlayabilir.
Hongmeng OS'un Android İçin Tehlikelerini Gösteren Rapor
Hongmeng OS'un Android İçin Tehlikelerini Gösteren Rapor

ABD'li bir araştırma şirketine göre Hongmeng OS, Android işletim sisteminin mobil sektördeki baskınlığını kıracak. Samsung'un da Hongmeng OS'a destek vermesi halinde Android tamamen yıkılma tehlikesiy...

Katlanabilir Cihazlar İçin Esneyebilen Piller Geliştiriliyor
Katlanabilir Cihazlar İçin Esneyebilen Piller Geliştiriliyor

Günümüzde akıllı telefonlar gelişmeye ve çeşitlenmeye devam ederken bir zamanlar hayal gibi görünen 'katlanabilir' akıllı telefon tasarımları da piyasaya çıkmaya başladı. Bu katlanabilir cihazların es...

Apple Hayranlarının Ağzını Sulandıracak iPhone 11 Tasarımı
Apple Hayranlarının Ağzını Sulandıracak iPhone 11 Tasarımı

Apple, iPhone 11 ile ilgili aldığı kararlarla birlikte birçok kullanıcısını mutlu etmeyi başaramamıştı. Apple'ın başaramadığı bu görevi üstlenen bir tasarımcı, iPhone 11 için bir konsept tasarım oluşt...