NVIDIA: Dünya Yeteri Kadar Yapay Zekâ Gücüne Sahip

Ekran kartı denilince ilk akla gelen şirket NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang, teknoloji şirketlerinin yeterli düzeyde yapay zekâ gücüne sahip olduğunu ve artık bunu işlemeleri gerektiğini söyledi.


Yonga üreticisi NVIDIA, yapay zekâ destekli yongalar konusunda her zaman önder niteliğinde oldu. Şirket 2006 yılı gibi erken bir yıldan itibaren yapay zekâyı ekran kartlarına entegre edebilmek için yatırımlar yapıyor ve bunun sonucunda neredeyse bütün büyük veri merkezlerinde yer edinmiş durumda. Ancak bu yapay zekâ kargaşasının arasında, NVIDIA’nın veri merkezi geliri azalmaya başladı. Şirket, 16 Mayıs’ta veri merkezi gelirinin 634 milyon dolar olduğunu duyurmuştu, yani bir önceki yıla göre %10’luk bir düşüş mevcut.

NVIDIA’nın CEO’su Jensen Huang, teknoloji endüstrisinin artık eskisi kadar işlem gücü satın almadığını belirtti. Yatırımcılarla yapılan bir görüşmede Huang, teknoloji şirketlerinin veri merkezlerine geçtiğimiz yılda çok fazla yatırım yaptığını, şimdi ise ‘sindirmeleri’ için zaman gerektiğini söyledi:

“Bulut işlem şirketleri, sahip oldukları kapasiteyi sindiriyorlar. Bu noktada şunu söylemeliyim ki, bu şirketler geçtiğimiz yılın ikinci yarısında kapasiteye gereğinden fazla yatırım yaptılar. Bu yüzden herkes şu anda duraksadı ve sahip oldukları işlem gücü kapasitesini verimli bir şekilde kullanmaya çalışmaya başladı.”

NVIDIA’nın düşüş yaşamasının sebebi bu olabilir ancak NVIDIA artık sektörde tek değil. Google, Microsoft, Amazon, Tesla gibi ve temelde araştırma bütçesine sahip teknoloji şirketleri, kendi yapay zekâ destekli yongalarını üretmek için araştırmalara başladı bile.Şirket, bu yılın diğer çeyreklerinde yonga işinin yine büyümesini bekliyor. Huang konuyla alakalı “Yüksek miktardaki harcamaların duraklama süreci geçecek. Hızlandırılmış işlem gücü ve yapay zekâ, yonga sektöründeki en büyük itici güçler ve NVIDIA bu konulara öncülük ediyor” dedi.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
OPPO Find X2, Oldukça İddialı Şekilde Gelecek
OPPO Find X2, Oldukça İddialı Şekilde Gelecek

Find X adlı cihazla geçtiğimiz yıl adından bolca söz ettiren firma OPPO, çok geçmeden yeni bir Find modeliyle karşımızda olmaya hazırlanıyor. Ünlü YouTuber Mywhoetheboss,...

Wi-Fi Ağınızı Saldırılardan Korumanız İçin 7 Geçerli Yöntem
Wi-Fi Ağınızı Saldırılardan Korumanız İçin 7 Geçerli Yöntem

Evinizde bulunan internet ağının güvenliği çok önemli. Herhangi bir siber saldırıya maruz kalmamak için uygulayabileceğiniz 7 yöntemi bir araya getirdik. ...

Sony Xperia XZ4'ün Özellikleri Nasıl Olacak?
Sony Xperia XZ4'ün Özellikleri Nasıl Olacak?

Akıllı telefon sektöründe bir süredir sessiz kalmayı tercih eden Sony, XZ4 modeliyle tekrardan piyasaya adım atacak ve bunu iddialı bir şekilde gerçekleştirecek. ...