Firefox, Bildirim Spamlarını Durdurmak İçin Adımlar Atıyor

Firefox, Bildirim Spamlarını Durdurmak İçin Adımlar Atıyor

Mozilla, Firefox'un can sıkan bildirim spamlarını durdurmak için tarayıcı bildirimlerinin işleyişini değiştiriyor. Firefox bildirimleri varsayılan olarak kapatma özelliğine sahip ilk tarayıcı olacak.


Mozilla, Firefox'un sinir bozucu pop-up'larını azaltmak için bildirim isteklerini alma işlevini değiştirdiğini duyurdu. Firefox, Ocak ayında yayınlanacak sürüm 72'den itibaren, masaüstü bildirimlerini görüntüleme isteklerinin tarayıcının URL çubuğunda küçük bir simge şeklinde belireceğini ve kullanıcıların bildirim isteğini görebilmeleri için bildirim simgesine tıklamaları gerekeceğini açıkladı.

Şirket, yaptığı araştırmada bildirimlerin kullanıcılar arasında popüler olmadığını gördükten sonra değişiklik kararı verdiğini belirtti. İstatistiklere göre bildirim isteklerinin yaklaşık %99'u kullanıcılar tarafından kabul edilmiyor ve kullanıcıların yüzde 48'i aktif olarak reddediyor. Ayrıca kullanıcılara art arda bildirim göstermek nadiren fikir değişikliğiyle sonuçlanıyor.

firefox bildirim spam

Tarayıcı bildirimleri sadece can sıkıcı olmakla kalmıyor. Kötü amaçlı siteler tarafından kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlar, indirme işlemleri için kandırmak veya tehlikeli web reklamları sunmak için kullanılabiliyor. Yazılım analistleri, kullanıcılardan gelen şikayetlere göre, bildirim spamlarının reklam yazılımını büyük ölçüde değiştirdiğini söylüyor.

Firefox, büyük değişikliği ocak ayına kadar getirmeyecek. Ancak halihazırda kullanılan sürüm 70'te tarayıcının bildirim özelliğinde küçük bir değişiklik yapıldı. Artık bildirim göstermek isteyen bir siteyi ziyaret ettiğinizde, "Şimdi Değil" seçeneğinin yerine "Asla İzin Verme" seçeneği çıkıyor ve aynı siteden tekrar tekrar bildirim almanızı engelliyor.

Mozilla, bildirim isteklerini varsayılan olarak engelleme planlarını resmi olarak açıklayan ilk tarayıcı oldu. Diğer yandan Google, Chrome tarayıcısı için bildirim istilasını engelleyecek benzer bir özelliği deniyor.
Honor'ın 55 İnçlik 4K HDR Televizyonu HarmonyOS İle Gelecek
Honor'ın 55 İnçlik 4K HDR Televizyonu HarmonyOS İle Gelecek

Yapay zeka destekli kamera ve HONGHU 818 akıllı çip ile 10 Ağustos'ta çıkacağı açıklanan HONOR Vision 55 İnç 4K HDR TV, şirketin belirttiği tarihte çıkışını gerçekleştirdi. Çinli üreticinin ilk televi...

Marvel Hayranları İçin Canlı Duvar Kağıdı
Marvel Hayranları İçin Canlı Duvar Kağıdı

Siz de bir Marvel hayranı ve iPhone kullanıcısıysanız bu canlı duvar kağıdını telefonunuzda kullanabilirsiniz. ...

Huawei'nin Kendi İşletim Sistemi Ark'tan Yeni Görüntüler
Huawei'nin Kendi İşletim Sistemi Ark'tan Yeni Görüntüler

ABD'nin Huawei ambargosundan sonra Huawei'nin Android kullan(a)mayacak olması oldukça muhtemel. Çinli şirket, kendi işletim sistemi "Ark" üzerinde çalışmalarını yürütürken, buradan yeni ekran görüntül...