Wikipedia Kurucusu, Herkesi Sosyal Medya Grevine Davet Etti

Wikipedia Kurucusu, Herkesi Sosyal Medya Grevine Davet Etti

Sosyal medyanın kişisel veriler üzerindeki kontrolünden sıkılan Wikipedia kurucusu Dr. Larry Sanger, sosyal medya kullanımı konusunda bir boykot başlattı.


Wikipedia'nın kurucusu Dr. Larry Sanger, kullanıcıların kişisel verilerini kontrol eden sosyal medya platformlarını boykot etmek için herkesi 48 saate kadar sosyal medya kullanmamaya davet etti. Dr. Sanger, bu sayede ne kadar kişinin bu konu hakkında değişiklik istediğinin gösterilebileceğini belirtti.

Tabii ki böyle bir teklifin ardından boykotun nasıl bir etkisi olacağını soranlar oldu. Bu sorulara yanıt olarak 4 Temmuz ile 5 Temmuz arasında gerçekleştirilecek sosyal medya kullanım grevi sonucunda devasa bir tepki oluşturulabileceği kaydedildi.

Dr. Sanger, iki günlük sosyal medya boykotuna dair yazdığı blog yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Çok büyük bir ses getireceğiz. Birleşip gücümüzü göstererek o devasa çıkarcı işletmelerden kendi verilerimiz, bilgilerimiz ve kullanıcı deneyimimiz üzerindeki kontrolümüzü geri vermelerini isteyeceğiz."

Dr. Sanger, bu boykota ne kadar kişi katılırsa etkinin de aynı oranda büyüyeceğini belirtti ve boykot sonucunda büyük sosyal medya platformlarının insanlara daha fazla kontrol vereceğini söyledi.

Siz de bu boykotta yer almak isterseniz buradaki bağlantı aracılığıyla projede yer alacağınızı belirtebilirsiniz.
Apple II, Tam 42 Yıl Sonra Küllerinden Doğdu
Apple II, Tam 42 Yıl Sonra Küllerinden Doğdu

MacEffects adlı bir girişim, başlattıkları Kickstarter kampanyası ile bundan tam 42 yıl önce piyasaya sürülen Apple II bilgisayara yeniden hayat verdi. ...

iOS 13'te Olmasını Beklediğimiz 10 Bomba Özellik
iOS 13'te Olmasını Beklediğimiz 10 Bomba Özellik

Bazılarının sevdiği bazılarınınsa nefret ettiği mobil işletim sistemi iOS'a her sene yeni şeyler ekleniyor olsa da işletim sistemi hala bazı temel özelliklerden yoksun. Biz de sizler için iOS'un yeni ...

Huawei, 25 Kasım'daki Etkinliğinde MateBook D'yi Tanıtacak
Huawei, 25 Kasım'daki Etkinliğinde MateBook D'yi Tanıtacak

Akıllı telefonlarının haricinde farklı ürünlere de sahip olan Huawei, 25 Kasım’da ana vatanında bir etkinlik düzenleyecek. Şirket, düzenlediği etkinlikte MatePad Pro ve Sound X’in yanı sıra MateBook D...