Nokia Kullanıcı Verilerini Çin'e Gönderdi

Nokia, geçtiğimiz aylarda bir hata nedeniyle bazı Nokia 7 Plus kullanıcılarının verilerini Çin'deki bir sunucuya gönderdi.


Android dünyasında arama kayıtları ve SMS verileri gibi kullanıcı bilgilerine ulaşmaya çalışan uygulamalar yok değil. Her ne kadar Google, geçtiğimiz Ocak ayında bu tarz uygulamaları mağazadan kaldırdıklarını söylese de sadece Android uygulamaları değil, telefonun kendisi de güvenlik politikalarını ihlal etmiş olabiliyor.

Norveç medyasından NRK’nin haberine göre Nokia, aylar önce satışa sunulan Nokia 7 Plus kullanıcılarının bilgilerini Çin’deki bir sunucuya göndermiş olabilir. Henrik Austed isimli bir kullanıcı, telefonu ne zaman açsa düzensiz bir şekilde Çin’e şifrelenmemiş bir veri gönderildiğini fark ettiğini belirtti. İletilen veri; konum, SIM kart numarası ve telefonun seri numarası gibi bilgiler içeriyor.

NRK’nin iddiasına göre bu veriler, anlık olarak telefon bilgilerinin bir yerde görüntülenmesi için kullanılabilir. Ek olarak bu veriler, Çin’e v.net domaini ile gidiyor yani bu domain, Çin İnternet Ağı Bilgi Merkezi'ni gösteriyor. Habere göre burası Chine Telecom isimli şirkete ait.

HMD Global da bunun tek seferlik bir hata olduğunu ve sadece Nokia 7 Plus telefonlarında oluştuğunu gözlemlediklerini bildirdi. Şirket, hatanın verileri çok uzak mesafelere göndermesiyle oluştuğunu ve Şubat ayında yayınlanan bir güncelleme ile bu hatanın giderildiğini belirtti. Veri toplama bileşenlerinin Çin’de satılan Nokia 7 Plus’lara yönelik olduğu fakat yanlışlıkla Finlandiya’daki ünitelere yönlendirildiğine inanılıyor.

Finlandiya, şimdi Avrupa Birliği’nde vatandaşların veri güvenliğini korumaya yönelik Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin ihlal edilip edilmediğini araştırıyor. Potansiyel bir ihlal bulunması durumunda şirket, yıllık 10 milyon euro veya dünya geneli toplam cironun %2’sine eşdeğer bir para cezasına çarptırılabilir.
Honor 8S Türkiye'de Satışa Sunuluyor
Honor 8S Türkiye'de Satışa Sunuluyor

Huawei'nin alt markası olan Honor, fiyat-performans bakımından diğer markalara ciddi alternatifler sunuyor. Bu tarzdaki telefonlarından biri olan Honor 8S ise Türkiye'de satışa çıkıyor. ...

Sony Xperia XA2, Android Pie Güncellemesini Yeniden Alıyor
Sony Xperia XA2, Android Pie Güncellemesini Yeniden Alıyor

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Xperia XA2, kısa bir aradan sonra tekrar Android Pie güncellemesiyle buluşuyor. ...

Xiaomi, Mi Wireless Mouse Lite’ı Minimalist Bir Tasarım Olan 2.4GHz WiFi ile Piyasaya Sürdü
Xiaomi, Mi Wireless Mouse Lite’ı Minimalist Bir Tasarım Olan 2.4GHz WiFi ile Piyasaya Sürdü

Xiaomi , 11 Kasım’da yapılmış 11.11 alışveriş festivali öncesinde yeni bir kablosuz fare piyasaya çıkardı Mi Wireless Mouse Lite olarak adlandırılan fare, minimalist ve hafif bir...