Microsoft, Bing'iin Algoritmasını Kullanıma Sundu

Microsoft, Bing'iin Algoritmasını Kullanıma Sundu

Microsoft, SPTAG olarak adlandırılan ve arama sorgusuna uygun bilgiyi kullanıcının karşısına çıkarmayı sağlayan algoritmayı GitHub üzerinden yayımladı.


Eskisine oranla çok daha akıllı hale gelen arama motorları, artık sadece ilgili anahtar kelimeleri eşleştiren araçlardan daha fazlası haline gelmiş durumda. Örneğin arama motoruna "Paris'teki kulenin yüksekliği ne kadar?" diye dorduğunuzda size Eyfel Kulesi'nin 324 metre yüksekliğinde 81 katlı bir bina olduğunu söyler. Yani kulenin ismini arama kutusuna yazmasanız bile bu cevaba ulaşabilmeniz mümkün.

Arama motorları, bunu makine öğrenimini kullanarak yapabiliyor. Makine öğrenimi algoritmaları; web sayfalarında, resimlerde, seslerde veya videolarda metin olup olmadığına bakılmaksızın girdi verilerini göstermek için vektörleri kullanıyor. Bing, milyarlarca vektörü, dizine alınan tüm farklı medya türleri için yakalıyor. Microsoft, vektörleri aramak için SPTAG ("Space Partition Tree and Graph") olarak adlandırdığı bir algoritma kullanıyor. Arama sorgusu, bir vektöre dönüştürülüyor. SPTAG, aramayla ilgili vektörleri bulmak için "approximate nearest neighbors" (ANN) özelliğini kullanıyor.

Bu özellik doğrultusunda; arama ardından çıkan sonuç, "Paris'teki kulenin yüksekliği ne kadar?" sorusunun cevabının bulunabileceği, konuya en yakın sayfa oluyor. Bu sayfa, büyük ihtimalle Eyfel Kulesi'yle alakalı oluyor.

Microsoft, açık kaynak kodlu SPTAG algoritmasını bugün GitHub'da yayımladı. Kod, Bing'deki soruları cevaplamak için kullanılıyor ancak geliştiriciler bu algoritmayı kendi arama motorları için kullanabiliyorlar. Tek bir makine, 250 milyon vektörü kullanabiliyor ve saniyede 1.000 sorguyu yanıtlayabiliyor.

Microsoft CEO'su Satya Nadella, "yapay zekayı demokratize etme" arzusu üzerine konuştu. Algoritmanın herkesin kullanımına açık olduğunu söyledi. Ayrıca önemli uzmanlık gerektiren özel bir araç olduğunu fakat çeşitli geliştiricilerin çeşitli problemleri çözen araç setlerinin bir parçası olarak kullanabileceklerini belirtti.
En İyi Torrent Siteleri - 2019
En İyi Torrent Siteleri - 2019

Yılın en iyi torrent sitelerini sizin için derledik. Her yıl düzenlenen yaptırımlar dolayısıyla, çoğu büyük torrent sitesi ayakta kalmakta zorlanıyor. Yine de aktif olarak çalışmaya devam edenler var....

Spotify Yerine YouTube Music'e Abone Olmanız İçin 5 Neden
Spotify Yerine YouTube Music'e Abone Olmanız İçin 5 Neden

YouTube Premium, içerisinde sınırsız erişim sunduğu YouTube Music desteğini de beraberinde sunuyor. Peki Spotify ya da diğer müzik uygulamalarını kullananlar, YouTube Music'te hangi ekstra özelliklerl...

Vivo Apex 2019 - Fiyatı ve Özellikleri
Vivo Apex 2019 - Fiyatı ve Özellikleri

Vivo, hem tasarım da, hem donanım da hem de güvenlikte en yeni nesil teknolojileri kullandığı yeni amiral gemisi Vivo Apex 2019'u resmi olarak tanıttı. ...