Wi-Fi 6 Nedir, Wi-Fi 6 ile Neler Yapılabilir?

Wi-Fi 6 Nedir, Wi-Fi 6 ile Neler Yapılabilir?

Yeni nesil Wi-Fi 6, Samsung Galaxy S10 ile birlikte kullanılmaya başlandı. Peki nedir bu Wi-Fi 6?


Wi-Fi 6 aslında, Wi-Fi 802.11ax’ın yeni ismi. Wi-Fi Alliance tarafından insanların daha kolay anlayabilmesi için sıralı sayı düzenine geçildi.

Wi-Fi 6, ilk olarak Samsung’un yeni nesil amiral gemisi akıllı telefonu Samsung Galaxy S10’da kullanıldı. Wi-Fi Alliance, diğer şirketlerin de bu isme geçmesini istiyor. Peki Wi-Fi 6’yı daha iyi yapan şey ne? Bunun için yeni bir yönlendirici almaya gerek var mı?

Batarya ömrü

Birçok şey batarya ömrü konusunda vaatlerde bulunuyor, peki Wi-Fi 6 bunu nasıl yapıyor? Eğer ki Wi-Fi 6’yı kullanan bir cihaz ve erişim noktasına sahipseniz, erişim noktası yeni TWT (Hedef Uyku Süresi) özelliğini aktifleştirebiliyor. Bunun özelliği ise cihaza yeni paket verinin ne zaman bekleneceğini söylemesi, böylelikle yeni paket veri gelene kadar Wi-Fi radyosunu kapatıyor.

Daha hızlı veri hızı

Bu muhtemelen en doğal olanı, tabi ki Wi-Fi 6, Wi-Fi 5’ten daha fazla hız sunuyor. Wi-Fi 6, önceline göre yüzde 40 daha hızlı. Ayrıca Wi-Fi 6 cihazları tüm bunları 5 GHz ve 2,4 GHz ağlarda da yapabilecek donanıma sahip olacak.

Daha iyi performans

Wi-Fi ağlarını ne kadar çok kişi kullanırsa o kadar çok yavaşlar. Wi-Fi 5, MIMO (Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış) adı verilen bir özellikle birlikte gelmişti. Bu özellik çoklu antenleri bulunan Wi-Fi radyoların erişim noktasına birden çok cihazla “konuşmasına” izin vermesiyle çalışıyordu.

Wi-Fi 6 ise MU-MIMO (Çoklu Kullanıcı, Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış) sistemini kullanıyor böylelikle erişim noktası birden fazla cihazı aynı anda dinleyebiliyor.

Yeni bir yönlendiriciye gerek var mı?

Eğer ki Wi-Fi 6’yı kullanmak istiyorsanız evet, ancak henüz acele etmeye gerek yok çünkü muhtemelen henüz kullandığınız birçok cihazda Wi-Fi 6 desteği bulunmuyor.
Android Q’nun Masaüstü Modunun Detaylı Bilgisi Açıklandı
Android Q’nun Masaüstü Modunun Detaylı Bilgisi Açıklandı

Google'ın Android Q ile birlikte getireceği Masaüstü Modunun daha detaylı bilgileri gün yüzüne çıktı. ...

Slack'in Bilgisayar Uygulamasına Karanlık Mod Geliyor
Slack'in Bilgisayar Uygulamasına Karanlık Mod Geliyor

İş hayatında sıklıkla kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Slack, bilgisayar uygulaması için karanlık mod getireceğini duyurdu. ...

Fortnite'ın Android Sürümü, Epic Games Uygulamasıyla Değişti
Fortnite'ın Android Sürümü, Epic Games Uygulamasıyla Değişti

Epic Games, Android platformu için geliştirdiği Fortnite Yükleyici uygulamasını güncelledi. Oyunseverler artık, Fortnite Yükleyici uygulaması yerine Epic Games'in mobil uygulamasını indiriyorlar ve bu...