Microsoft Windows Terminal V1.0 Özellikler Listesi

Microsoft, Windows 10’la beraber yeni bir Windows Terminal güncellemesi yayınladı. Microsoft, yeni güncelleme ile beraber daha sonra yayınlayacağı Terminal V1.0 için de yol haritasını açıkladı.


Microsoft, Windows 10’la beraber yeni bir Windows Terminal önizlemesi yayınladı. Yayınlanan yeni komut satırı yazma aracı Windows Terminal 1909 veya Eylül 2019 olarak biliniyor. Microsoft, Windows Terminal V1.0’ı da önümüzdeki aylarda yayınlamayı düşünüyor. 

Microsoft, PowerShell ve Linux için Windows Subsystem gibi Linux dağıtımları kullanan geliştiriciler için yeni bir Windows Terminal çalışmalarına başladı. Windows Terminal 1909’un özellik geliştirmesi için Microsoft iki hafta çalışacak. İki haftalık çalışmanın ardından kararlılık için bir haftalık bir çalışma daha yapılacak. Bir hafta sürüm hazırlık sürecinin ardından dört hafta sonra yeni Windows Terminal sürümü ortaya çıkacak.

windows terminal

Microsoft, yeni Windows Terminali V1.0 projesini 2019 sonuna kadar bütün özellikleri tamamlanacak şekilde yetiştirmek istiyor. Bundan sonra hatalar üzerinde yapılacak çalışmanın ardından kalite ve kararlılık artırılarak Nisan 2020’de Terminal V1.0 yayımlanacak. 

Microsoft, Terminal 1909’un önizlemesi ile beraber açık kaynaklı Cascadia Kodu’nu da tanıttı. Cascadia Kodu, geliştiriciler için yeni bir kod fontu olarak tanıtıldı. Cascadia Kodu, Cascadia olarak geliştirilen Windows Terminal’inde arkasındaki projeden geliyor. 

Microsoft, yeni Windows Terminal’de olacak özellik ve yeteneklerin uzun bir listesini de yayınladı. Yeni Terminal ile beraber JSON dosyaları düzenlenirken otomatik doldurma önerileri sunulacak. Visual Studio kullananlar için ayarlar şemasında ayrıca bir yazım hataları düzeltme ayarı olacak. Yeni Windows Terminal’de Linux için Windows Subsystem(WSL) dağıtımları da artık menüde otomatik olarak gösterilecek. 

terminal alt f4

Windows Terminal’e ayrıca Alt + F4’e bağlı yeni bir sayfa kapatma anahtarı eklendi. PowerShell Core veya Linux ile birden fazla sekme açıksa sadece bir sekme kapanacak. Sekme kapanmadan önce, kullanıcıya tüm sekmeleri kapatmak isteyip istemediğini soran bir mesaj görünecek. 

Terminal V0.4’ün kopyalama sırasında çökmesini içeren bir hatada Windows Terminal V1.0 ile giderilmiş oldu. V1.0 ile beraber kopyalama başarısız olursa artık çökme yaşanmayacak. Geliştirici ekip ayrıca, Windows’la beraber gelen Windows Console Host’taki conhost.exe hatalarını da giderdi. 
İddia: Samsung Galaxy Note 10’da Kulaklık Girişi Bulunacak
İddia: Samsung Galaxy Note 10’da Kulaklık Girişi Bulunacak

XDA yazarı Max Weinbach, Twitter hesabı üzerinden Samsung Galaxy Note 10 ve Note 10 Pro modelleriyle ilgili bazı iddialarda bulundu. ...

The Elder Scrolls: Blades'in Erken Erişim Dönemi Başladı
The Elder Scrolls: Blades'in Erken Erişim Dönemi Başladı

Bethesda'nın merakla beklenen mobil oyunu The Elder Scrolls: Blades'ten bekleyenleri sevindirecek haber nihayet geldi. ...

Noctua, Fansız Konsept CPU Soğutucusunu Tanıttı
Noctua, Fansız Konsept CPU Soğutucusunu Tanıttı

CPU soğutucularında çığır açmayı hedefleyen Noctua, fansız CPU soğutucusunun prototipini Computex etkinliğinde kullanıcıların beğenisine sındı ...