Android Q’nun Masaüstü Modunun Detaylı Bilgisi Açıklandı

Android Q’nun Masaüstü Modunun Detaylı Bilgisi Açıklandı

Google'ın Android Q ile birlikte getireceği Masaüstü Modunun daha detaylı bilgileri gün yüzüne çıktı.


Android Q ile birlikte Google, Android’in geleneksel bir akıllı telefon işletim sisteminden daha fazlasını yapmasını sağlamak istiyor. Son zamanlarda Android Q katlanabilir telefonlarla anılsa da Google, geliştiricilerden daha farklı bir şey üzerinde çalışmalarını istiyor: masaüstü modu.

Biz de sizler için masaüstü modunun kilit noktalarını özetleyeceğiz.

Uygulamanızın birden fazla ekran kullanımını desteklemesini istiyorsanız uygulamanızın Multiple Instances özelliğini desteklemesi gerekiyor. Yeni ‘NEW_TASK’ ve ‘MULTIPLE_TASK’ kodlarıyla birlikte Android Q, harici ekranda uygulamanızın ikinci bir penceresini oluşturmanıza izin verecek.

Yeni multi-resume özelliği aynı zamanda birden fazla ekran durumlarına da uygulanabiliyor. Yani uygulamanızı, bir başka uygulama kullanıldığı zaman arka planda çalışması için düzenleyebileceksiniz.

Uygulamanızın birincil olarak ana ekranda veya harici ekranda çalışmasını istiyorsanız, uygulamanın başlatıldığında hangi ekranda açılacağını seçmek için ‘flags’, ‘metrics’ ve ‘state’ ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Google, Android Q’ya harici ekranda klavyenin görüntülenebilmesi özelliğini ekledi. Klavye, ekranlar arasında sürüklenebilecek.

Duvar kâğıtları da harici ekranla uyumlu hale gelecek.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi Google, Android Q’nun masaüstü moduna üçüncü parti launcher desteğini ekledi. Kullanıcının cihazındaki launcher, masaüstü modu ile uyumluysa harici ekranda da kullanılabilir hale gelecek.

Ayrıca geliştiriciler, uygulamalarını harici ekranda test etmek isterse ‘force desktop mode’ özelliğini etkinleştirebilecek. Bu özellikle birlikte harici ekranda bir fare imleci belirecek ve daha rahat işlem yapabileceksiniz.

Google’ın 5 ay sonra piyasaya süreceği Pixel 4’ün HDMI üzerinden gösterimi desteklemesi ve Android Q’nun yeni masaüstü modunu bir özellik olarak eklemesi bekleniyor.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Apex Legends’in Pek Çok Farklı Modu İçeren Yeni Etkinliği
Apex Legends’in Pek Çok Farklı Modu İçeren Yeni Etkinliği

Apex Legends'ı eski ışıltılı günlerine geri döndürmek isteyen EA, bu sıralar oyuna pek çok yenilik getiriyor. Bu yazımızda ise oyuna 3 Eylül'de gelecek olan "Voidwalker" etkinliğinin tüm detaylarına y...

Xiaomi’den 34 İnçlik Kavisli e-Spor Monitörü
Xiaomi’den 34 İnçlik Kavisli e-Spor Monitörü

Çinli üreticilerden olan Xiaomi daha çok akıllı telefonlarıyla bilinse de, yıllar içerisinde pek çok ürün konusunda kendini geliştirdi. Firma, kasım ayında 34 inç boyutunda kıvrımlı bir monitör çıkara...

Şimdi iPad Pro Düşünsün: Galaxy Tab S5e Duyuruldu (Video)
Şimdi iPad Pro Düşünsün: Galaxy Tab S5e Duyuruldu (Video)

Samsung, 5.5mm'lik süper ince paneliyle iPad'in en büyük rakibi olacak Galaxy Tab S5e yayınlanan videoyla resmen duyuruldu. ...