Android Q’nun Masaüstü Modunun Detaylı Bilgisi Açıklandı

Android Q’nun Masaüstü Modunun Detaylı Bilgisi Açıklandı

Google'ın Android Q ile birlikte getireceği Masaüstü Modunun daha detaylı bilgileri gün yüzüne çıktı.


Android Q ile birlikte Google, Android’in geleneksel bir akıllı telefon işletim sisteminden daha fazlasını yapmasını sağlamak istiyor. Son zamanlarda Android Q katlanabilir telefonlarla anılsa da Google, geliştiricilerden daha farklı bir şey üzerinde çalışmalarını istiyor: masaüstü modu.

Biz de sizler için masaüstü modunun kilit noktalarını özetleyeceğiz.

Uygulamanızın birden fazla ekran kullanımını desteklemesini istiyorsanız uygulamanızın Multiple Instances özelliğini desteklemesi gerekiyor. Yeni ‘NEW_TASK’ ve ‘MULTIPLE_TASK’ kodlarıyla birlikte Android Q, harici ekranda uygulamanızın ikinci bir penceresini oluşturmanıza izin verecek.

Yeni multi-resume özelliği aynı zamanda birden fazla ekran durumlarına da uygulanabiliyor. Yani uygulamanızı, bir başka uygulama kullanıldığı zaman arka planda çalışması için düzenleyebileceksiniz.

Uygulamanızın birincil olarak ana ekranda veya harici ekranda çalışmasını istiyorsanız, uygulamanın başlatıldığında hangi ekranda açılacağını seçmek için ‘flags’, ‘metrics’ ve ‘state’ ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Google, Android Q’ya harici ekranda klavyenin görüntülenebilmesi özelliğini ekledi. Klavye, ekranlar arasında sürüklenebilecek.

Duvar kâğıtları da harici ekranla uyumlu hale gelecek.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi Google, Android Q’nun masaüstü moduna üçüncü parti launcher desteğini ekledi. Kullanıcının cihazındaki launcher, masaüstü modu ile uyumluysa harici ekranda da kullanılabilir hale gelecek.

Ayrıca geliştiriciler, uygulamalarını harici ekranda test etmek isterse ‘force desktop mode’ özelliğini etkinleştirebilecek. Bu özellikle birlikte harici ekranda bir fare imleci belirecek ve daha rahat işlem yapabileceksiniz.

Google’ın 5 ay sonra piyasaya süreceği Pixel 4’ün HDMI üzerinden gösterimi desteklemesi ve Android Q’nun yeni masaüstü modunu bir özellik olarak eklemesi bekleniyor.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Kendi 'Siteciğinizi' Ücretsiz Kurabileceğiniz Site: 1MB
Kendi 'Siteciğinizi' Ücretsiz Kurabileceğiniz Site: 1MB

Kodlama yapanların kendi kişisel sitelerini kurup barındırmaları için ücretsiz bir site var: 1MB ...

Samsung Galaxy Note9 İçin Androide Pie Ertelendi
Samsung Galaxy Note9 İçin Androide Pie Ertelendi

Samsung'un belirttiğine göre Android'in son versiyonu 9 Pie, Galaxy Note9 için gecikecek. Samsung...

Beklenen Gün Geldi, Yeni Microsoft Edge İndirilebilir
Beklenen Gün Geldi, Yeni Microsoft Edge İndirilebilir

Uzun bir süredir merakla beklediğimiz, Chromium tabanlı olarak yenilenen Microsoft Edge, bugün itibariyle kullanıma hazırlandı. ...