Android Q, Arka Plandan Veri Okunmasının Önüne Geçebilir

XDA Developers'ta çıkan bilgilere göre Google, Android'in yeni sürümüyle arka planda çalışan uygulamaların veri okumasının önüne geçebilir.


Android, yapabildiği şeyler bakımından oldukça sevilen -ve tercih edilen- bir işletim sistemi. Fakat kullanıcıların canını sıkabilecek birtakım "özelliklere" de sahip. Bunlardan birisi de arkaplanda çalışan uygulamaların içeriğinin okunması.

Bir zamanlar var olan Windows Phone, bu izni hiçbir uygulamaya vermiyordu. Copperhead OS gibi bazı custom Android ROM'lar ise bu izni bloke ediyor. Fakat Google resmi olarak bu konuda herhangi bir kısıtlamaya sahip değil. Fakat XDA'deki geliştiriciler tarafından keşfedilen bir koda göre bu durum değişebilir.

XDA'in Android Q'da bulduğu "android.permission.READ_CLIPBOARD_IN_BACKGROUND." kodu, yalnızca izin verilen uygulamaların arka planda çalışırken verileri okuyabileceğini gösteriyor. Koruma seviyesi ise "signature (imza)" yani sadece sistem düzeyindeki uygulamalar kullanabiliyor.

Bu durum, yüksek ihtimalle üçüncü parti Android uygulamalarının Android Q ve daha sonraki sürümlerde uygulama kullanımda değilken herhangi bir veri okuyamayacağı anlamına geliyor. Her ne kadar bazı uygulamalar bu yüzden bozulabilecek olsa da kullanıcı güvenliği ve gizliliği için doğru yönde atılmış bir adım.
Galaxy S11'in Muhteşem Kamerasını Özetleyen Kod Adı
Galaxy S11'in Muhteşem Kamerasını Özetleyen Kod Adı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un önümüzdeki yıl piyasaya süreceği yeni amiral gemisi Galaxy S11, daha şimdiden manşetleri süslemeye başladı. Bugün gün yüzüne çıkan bazı...

Moshi Otto Q Kablosuz Şarj Cihazı İncelemesi: Akıllı Telefonunuz için Şık Bir 10W Şarj Cihazı 2021
Moshi Otto Q Kablosuz Şarj Cihazı İncelemesi: Akıllı Telefonunuz için Şık Bir 10W Şarj Cihazı 2021

Hızlı kablosuz şarj gittikçe daha fazla akıllı telefona doğru ilerlerken, piyasadaki kablosuz şarj aksesuarlarının sayısında bir artış görebiliriz. Bununla beraber, bu kablosuz şarj...

YouTube, Artırılmış Gerçeklik Reklamlarını Denemeye Başladı
YouTube, Artırılmış Gerçeklik Reklamlarını Denemeye Başladı

Google, artırılmış gerçeklik destekli interaktif reklam sistemini belirli arama sonuçlarında ve YouTube'da denemeye başladı. ...