iOS 13, Yeni Güvenlik Önlemleri Alıyor

iOS 13, Yeni Güvenlik Önlemleri Alıyor

Apple, iOS 13’te güvenlik konusunda kontrolü daha fazla ele almak istiyor. 9to5Mac ve başka yerlerdeki bazı beta denetleyicileri, gelecek güncellemenin konumunuzu isteyen uygulamaların alabildikleri konum bilgilerini kısıtlayabildikleri yeni bir bildirim paneli keşfetti.


Denetleyiciler, gelecek bir sonraki güncellemeyle birlikte, telefonda izin verdiğiniz uygulamaların konumunuzu paylaşma seviyesini korumak isteyip istemediğinizi soran bir bildirim paneli açıldığını fark etti. Bunun yanı sıra, panelde uygulamanın sizi nerelerde takip ettiğini gösteren bir harita ve neden takip ettiğini gösteren açıklamalar bulunacak. Eğer açıklamalar içinizi rahatlatmadıysa, konum bilgilerinizi sınırlayabilirsiniz. 

Bu bildirimler Apple’ın diğer platformlarında çıkmayacak. Bunun nedeni ise sürümlerin ya her zaman konum bilgisini sağlamayı desteklememesi (macOS ve tvOS gibi) ya da buna ihtiyaç duymaması (watchOS). 

Olasılıklar, gelecek bu yeniliğin kullanım alışkanlıklarınızı etkilemeyeceği yönünde zira çoğu kullanıcı uygulamaların sizi neden takip ettiğini biliyordur ancak eğer uygulamaları gerekliliklerini okumadan indirdiyseniz, bu yenilik size yararlı gelebilir. Özellikle seyahatlerinizin canlı kaydını oluşturan uygulamaları daha bilinçli olarak kullanmanızı sağlayabilir. 
Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu Alımında Mobil Dönem Başlıyor
Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu Alımında Mobil Dönem Başlıyor

Yurt dışı çıkış harç pulu alımında yeni dönem başlıyor. Halihazırda havalimanlarındaki gişelerden ve makinelerden temin edilen harç pulu, bundan sonra akıllı telefonlardan da alınabilecek. ...

LG V30, V35 ve V40'a Android 9 Pie Güncellemesi Geliyor
LG V30, V35 ve V40'a Android 9 Pie Güncellemesi Geliyor

LG V30, V35 ve V40'a önümüzdeki 3 ay içinde Android Pie güncellemesi gelecek. Android Pie resmi o...

Bethesda, E3 2019'da Oyunculara Neler Sunabilir?
Bethesda, E3 2019'da Oyunculara Neler Sunabilir?

Haziran ayında başlayacak olan E3 oyun fuarında Bethesda, oyuncularına ve hayranlarına neler sunabilir? ...