Windows 10'da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10'daki varsayılan yazı tipi ayarı çoğu insan için ideal olsa da, bazılarımız bilgisayar ekranındaki metinleri daha büyük veya daha küçük yapmayı tercih edebiliyor. Peki, yazı tipi boyutunu ayarlar menüsünü kullanarak yalnızca birkaç adımda değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?


Bir internet sitesinde uzun bir makale okurken veya bir rapor yazarken, bazen yazı tipi boyutunda ayarlamalar yapılması gerekebiliyor. Windows 10'da yazı tipi boyutunu değiştirme seçeneği, 2017'de kaldırılmıştı; ancak Ekim 2018 güncellemesi ile yeniden kullanıcılara sunuldu. 

Peki, bilgisayarınızdaki yazı tipi boyutunu kişisel tercihlerinize göre büyük veya küçük yapmayı biliyor musunuz? Eğer cevabınız “Hayır” ise doğru adrestesiniz. Peki, bunu nasıl yapacağız? Hemen aşağıdaki adımları izleyerek, arzu ettiğiniz cevabı bulabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Windows 10'da yazı tipi boyutunu değiştirme:

1- Microsoft simgesine tıklayın ve "Ayarlar" yazın.

2- Karşınıza çıkan ilk seçenek, “Ayarlar” uygulaması olacaktır. Açmak için bir kez tıklayın.

ayarlar

3- Ardından “Erişim Kolaylığı” menüsüne tıklayın.

erişim kolaylığı

4- "Monitör” sekmesinin altında, metni istediğiniz boyuta ayarlamak için "Metni büyüt” yazısının altındaki sürgüyü kullanın.

monitör

5- Örnek metnin okunması kolay olana kadar kaydırıcıyı sürükleyin, ardından “Uygula”ya tıklayın. 

Bu ayarlamayı yaptıktan sonra Windows sisteminiz ile bilgisayarınızdaki tüm program ve uygulamalardaki yazı tipi boyutları değişecektir. Ayrıca metin boyutunu, yukarıdaki adımları izleyerek istediğiniz zaman tekrar değiştirebileceğinizi de unutmayın. 

Metin boyutu ayarı, geçtiğimiz ekim ayında yayınlanan 1709 sürümünde kaldırılmıştı; ancak 1809 sürümünden itibaren yeniden platforma dahil edilmişti. Eğer Windows 10'da söz konusu seçeneği göremiyorsanız, yazılımınızı en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Ardından Windows yazı tipi boyutunu kişisel tercihlerinize göre dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 
Cooler Master, 2 Yeni Monitör Çıkaracak
Cooler Master, 2 Yeni Monitör Çıkaracak

Donanım soğutma sektörünün en önemli markalarından biri olan Cooler Master, şimdide monitör işine girdi. 30 ve 35 inçlik iki yeni modelin bu yılın sonunda piyasaya sürülmesi...

Mate 30 Pro'nun Ekranında Daha Büyük Kavisler Olacak
Mate 30 Pro'nun Ekranında Daha Büyük Kavisler Olacak

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşından en çok etkilenen şirketlerden biri olan Huawei’nin yeni amiral gemisi Mate 30 Pro ile ilgili bazı yeni bilgiler ortaya çıktı. Iceuniverse isimli...

Hackerlık Yaparak Milyonlarca Dolar Kazanmak Nasıl Bir Şey?
Hackerlık Yaparak Milyonlarca Dolar Kazanmak Nasıl Bir Şey?

Hackerlar, insanların kafasında çoğu zaman bir odaya doluşup bulduğu her sistemi ele geçiren şapkalı figürler olarak yer bulur. Ancak her bilgisayar korsanı bir suçlu değildir ve çoğu...