Windows 10'da Yazı Tipi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10'daki varsayılan yazı tipi ayarı çoğu insan için ideal olsa da, bazılarımız bilgisayar ekranındaki metinleri daha büyük veya daha küçük yapmayı tercih edebiliyor. Peki, yazı tipi boyutunu ayarlar menüsünü kullanarak yalnızca birkaç adımda değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?


Bir internet sitesinde uzun bir makale okurken veya bir rapor yazarken, bazen yazı tipi boyutunda ayarlamalar yapılması gerekebiliyor. Windows 10'da yazı tipi boyutunu değiştirme seçeneği, 2017'de kaldırılmıştı; ancak Ekim 2018 güncellemesi ile yeniden kullanıcılara sunuldu. 

Peki, bilgisayarınızdaki yazı tipi boyutunu kişisel tercihlerinize göre büyük veya küçük yapmayı biliyor musunuz? Eğer cevabınız “Hayır” ise doğru adrestesiniz. Peki, bunu nasıl yapacağız? Hemen aşağıdaki adımları izleyerek, arzu ettiğiniz cevabı bulabilirsiniz. Hadi başlayalım.

Windows 10'da yazı tipi boyutunu değiştirme:

1- Microsoft simgesine tıklayın ve "Ayarlar" yazın.

2- Karşınıza çıkan ilk seçenek, “Ayarlar” uygulaması olacaktır. Açmak için bir kez tıklayın.

ayarlar

3- Ardından “Erişim Kolaylığı” menüsüne tıklayın.

erişim kolaylığı

4- "Monitör” sekmesinin altında, metni istediğiniz boyuta ayarlamak için "Metni büyüt” yazısının altındaki sürgüyü kullanın.

monitör

5- Örnek metnin okunması kolay olana kadar kaydırıcıyı sürükleyin, ardından “Uygula”ya tıklayın. 

Bu ayarlamayı yaptıktan sonra Windows sisteminiz ile bilgisayarınızdaki tüm program ve uygulamalardaki yazı tipi boyutları değişecektir. Ayrıca metin boyutunu, yukarıdaki adımları izleyerek istediğiniz zaman tekrar değiştirebileceğinizi de unutmayın. 

Metin boyutu ayarı, geçtiğimiz ekim ayında yayınlanan 1709 sürümünde kaldırılmıştı; ancak 1809 sürümünden itibaren yeniden platforma dahil edilmişti. Eğer Windows 10'da söz konusu seçeneği göremiyorsanız, yazılımınızı en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Ardından Windows yazı tipi boyutunu kişisel tercihlerinize göre dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 
Trump Yanlıları Twitter Binasına Yöneldi! 2021
Trump Yanlıları Twitter Binasına Yöneldi! 2021

San Francisco polisi, geçtiğimiz günlerde yapılan eylemlerden sonra Donald Trump’ın hesabını askıya alan Twitter binasında gerçekleşecek bir eylem için hazırlanıyor. Salgın...

Redmi Note 7 Pro'nun Düşük Işıkta Harikalar Yaratıyor
Redmi Note 7 Pro'nun Düşük Işıkta Harikalar Yaratıyor

Çevrimiçi olarak paylaşılan bir fotoğrafa göre Redmi Note 7 Pro, düşük ışık koşullarında amiral gemilerini kıskandıracak bir performans sergiliyor. ...

Siyah Beyaz Fotoğraflara Renk Katan Site: Colourise.sg
Siyah Beyaz Fotoğraflara Renk Katan Site: Colourise.sg

Derin öğrenme yöntemiyle kendini geliştiren bir yapay zekanın kullanıldığı internet sitesi colourise.sg, siyah beyaz fotoğrafları renklendirerek gerçeğe oldukça yakın görseller...