Snapdragon 865'te DDR5 Desteği ve 5G Modem Olabilir

Snapdragon 865'te DDR5 Desteği ve 5G Modem Olabilir

Samsung'un gelecek yıl tanıtacağı amiral gemisi Galaxy S11'e de güç verecek olan Snapdragon 865'in hem DDR5 desteğine hem de dahili 5G modeme sahip olacağı iddia edildi.


Exynos ve Snapdragon 865 yonga setlerinin Samsung ikinci nesil 7 nm üretim tesislerinde üretilmesi sebebiyle seneye ciddi bir rekabete tanıklık edeceğiz gibi görünüyor. Şu anda ABD için üretilen Galaxy S10’da kullanılan Snapdragon 855, birinci nesil 7 nm olarak üretilirken küresel modelde 8 nm’lik Exynos 9820 kullanılıyor.

Gelecek olan amiral gemisi hakkında en çok merak edilen konu ise Qualcomm ve Samsung’un 5G modemlerinin işlemcilere entegre şekilde gelip gelmeyeceği sorusu. Snapdragon 855’in donanım yetersizlikleri sonucunda 5G’li telefon üretmek isteyen birçok üretici, 5G modemi kullanılan ek bir model daha üretmek durumunda kaldı. Seneye Snapdragon 865 sayesinde bu ayrımı görmeyebiliriz.

Yeni Snapdragon 865’in iki farklı modelle birlikte gelmesi bekleniyor. Bu modellerden biri 5G bağlantıyı desteklerken diğer modelin desteklemeyeceği de biliniyor.

Roland Quandt, açıklamasında iki yonga setinden de bahsetti ve şu ifadeleri kullandı:

“Snapdragon 865, Qualcomm çalışanlarının yeni nesil üst düzey SoC ismini verdikleri bir yonga seti. Kona ve Huracan isimleriyle gelecek olan iki model de LPDDR5X RAM ve UFS 3.0 desteğine sahip olacak. Birinin 5G modem entegre edilmiş olarak gelmesi de olası. Şu an için hangisinin 5G’li model olacağına dair bir bilgi bulunmuyor.”

Roland Quandt’ın aktardıklarından anladığımız kadarıyla 5G’li Snapdragon 865 kesin olmasa da DDR5 RAM’lerin gelişinin kesin olduğunu söyleyebiliriz. Samsung’un da LPDDR5 RAM’leri için seri üretime başladığını açıklamasıyla birlikte Galaxy S11’lerin içerisinde bu teknolojiyi görmemiz bir hayli olası.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Cyberpunk 2077’nin PS4’te Kaplayacağı Alan Açıklandı
Cyberpunk 2077’nin PS4’te Kaplayacağı Alan Açıklandı

Cyberpunk 2077’nin sistemde kaplayacağı alanla ilgili yeni bilgiler PlayStation Store’un internet sitesinde paylaşıldı. ...

Google Chrome, Multimedya Tuşları Desteğine Kavuşuyor
Google Chrome, Multimedya Tuşları Desteğine Kavuşuyor

Chrome kullanıcılarının uzun zamandır beklediği bir özellik, tarayıcının bir sonraki sürümüyle beraber geliyor. Chrome 73, kullanıcıların dizüstü ve masaüstü klavyelerinde bulunan multimedya tuşlarını...

Realme'nin Yeni Modeli Aslında C1'in Başka Bir Türü Olacak
Realme'nin Yeni Modeli Aslında C1'in Başka Bir Türü Olacak

Çok kısa süre içerisinde Hindistan'ın en sevilen markalarından biri olan Oppo, Realme adlı seriye eğlence odaklı yeni bir cihaz dahil etmek istiyor. ...