Internet Explorer, Windows Kullanıcılarını Tehlikeye Atıyor

Microsoft'un internet tarayıcısı Internet Explorer'da kullanıcıların izlenmesine ve dosyalarının çalınmasına sebep olabilecek bir güvenlik açığı keşfedildi.


Microsoft’un internet tarayıcısı Internet Explorer’ın, internet tarayıcıları arasında çok fazla popüler olduğu söylenemez. Bu tarayıcının uzun süredir tercih edilmeme sebeplerinden bir tanesi de güvenlik konusundaki kötü itibarı.

Güvenlik araştırmacısı John Page, tarayıcının zaten kötü olan itibarını daha da düşürecek bir açıklama yaptı. Page, tarayıcının MHT dosyalarında (IE’nin web arşiv formatı) henüz yama yapılmamış ve sömürülebilecek açıklar buldu. Hacker’lar bu açıktan faydalanarak hem kullanıcıyı gizlice gözleyebiliyorlar hem de bilgisayardaki dosyalarını çalabiliyorlar.

Windows’un açılmasıyla IE’yi kullanmaya başlayan MHT dosyaları, kullanıcıyı güvenliksiz bırakıyor. Ayrıca bu sorundan kaçınmak için tarayıcıyı bile açmanıza gerek yok, tek yapmanız gereken e-posta veya bir sohbet yoluyla gelen ek dosyayı açmak. Bu güvenlik açığının etkilediği sistemler arasında Windows 7, Windows 10 ve Windows Server 12 R2 bulunuyor.

Page, Microsoft’un acil bir güvenlik düzeltmesi yayınlamayı reddetmesi sonrası, bu güvenlik açığıyla ilgili detayları da paylaştı. Microsoft, acil bir güvenlik önlemi almak yerine “gelecekte” bu sorunun halledileceğini söyledi. Şirket, güncelleme yayınlayana kadar savunmasız kalan kullanıcılar ise MHT dosyalarını farklı bir tarayıcıya yönlendirebilir.
iPhone 11 ve iPhone 11 Pro, Gece Modunda Şov Yaptı
iPhone 11 ve iPhone 11 Pro, Gece Modunda Şov Yaptı

Apple, yeni akıllı telefonları iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modellerini tanıttı. Modellerin kameraları ile ilgili paylaşımlar da başladı. Cihazların gün yüzüne çıkmasıyla birlikte...

Nikon, Bu Zamana Kadarki En Gelişmiş DSLR Kamerayı Duyurdu
Nikon, Bu Zamana Kadarki En Gelişmiş DSLR Kamerayı Duyurdu

Fotoğrafçılık ve fotoğraf makineleri konusunda ciddi bir başarıya imza atmış olan Nikon, son derece iddialı bir giriş yaparak yeni DSLR kamerasını duyurdu. Bu zamana kadarki en iyi DSLR...

iPhone 11 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri
iPhone 11 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Yıl boyunca söylenti kazanlarını fokur fokur kaynatan iPhone 11 nihayet tanıtıldı. Apple’ın Kaliforniya’daki genel merkezinde düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan yeni iPhone, her yıl...