Wikimedia Görsellerini Aramayı Kolaylaştıran Site: wikiview

Wikimedia Görsellerini Aramayı Kolaylaştıran Site: wikiview

Dünya çapında binlerce kullanıcının fotoğraflarını paylaştığı Wikimedia Commons’ın içerikleri arasında aradığınızı bulmak biraz meşakkatli olabiliyor. Yeni ve ücretsiz bir araç ise bu süreci çok daha kolay ve keyifli hale getiriyor.


Wikimedia Commons, insanların kullanımına açık ve lisans ücreti olmayan milyonlarca görsel içerik barındırıyor. Bu sonsuz fotoğraf okyanusuna daldığınızda aradığınızı bulmanız ya da kendinizi kaybetmeden bir noktaya odaklanmanız biraz zor olabiliyor. Bu noktada, wikiview adlı yani bir araç size yardımcı olabilir. 

HTW Berlin’in Görsel Bilişim departmanı tarafından tasarlanan araç, daha önce de Fotolia için arama motoru üreten, kendine ait bir yarı otomatik görüntü etiketleme servisi bulunan kişilerin elinden çıktı. Yani görselleri tanımak ve sınıflandırmak konusunda ne yaptıklarını biliyolar. 

wikiview.net

Öte yandan dikkat edilmesi gereken bir nokta, uygulamanın fotoğrafları algılama şekli. Yani 'Turkish flag' şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza bayrağımız çıksa da daha sonraki görseller etiketlere değil görüntü anlamında benzerliklere göre seçiliyor. 

wikiview nasıl kullanılır?

wikiview

wikiview, Wikimedia Commons üzerinde bulunan 12 milyon görseli sınıflandırarak aralarından istediğiniz fotoğrafı rahatça bulabilmenizi sağlıyor. Sistemin çalışma şekli ise oldukça basit. Yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • wikiview.net sayfasına gidin.
  • Ekranın sol üstünde yer alan kutucuğa anahtar kelime yazarak ya da görsel sürükleyerek arama yapın. Birden fazla anahtar kelime seçilebiliyor.
  • Aradığınız sözcük eş anlamlı bir sözcükse tavsiye edilen resimlerden size uygun olanı seçin. Bu resimler arama kutusunun hemen altında yer alıyor. 
  • Ekranın sağ alt köşesinden görüntü ayarlarını belirleyin.
  • Küreyi sağ tıkla basılı tutarak istediğiniz yönde çevirin.
  • Karşınıza yeni görseller çıkacaktır. İstediğinizi bulana kadar incelemeye devam edin.

Geçen ay Fransa’nın Nice kentinde yapılan ACM Multimedia 2019 konferansında sunulan wikiview, En İyi Demo kategorisinde ikincilik ödülü almıştı. 
Samsung Galaxy S10 İçin One UI 2.0 Beta Sürümü Yayınlandı
Samsung Galaxy S10 İçin One UI 2.0 Beta Sürümü Yayınlandı

Samsung, Galaxy S10 için Anroid 10 tabanlı One Unı 2.0’ın beta sürümünü cumartesi günü Güney Kore’de yayınlamıştı. One UI 2.0’ın beta sürümü şimdi bütün dünya için serbest bırakıldı. Android 10 tabanl...

10 Years Challenge Masum Olmayabilir
10 Years Challenge Masum Olmayabilir

Uzmanlar, son günlerin popüler akımı '10 years challenge' hakkında uyarılarda bulundu. Akımın başlatılmasının arkasında masumane sebeplerin olmayabileceğini dile getirdi. ...

iPhone XI ve iPhone XI Max'in Fiyatları Şimdiden Belli Oldu
iPhone XI ve iPhone XI Max'in Fiyatları Şimdiden Belli Oldu

Bir teknoloji web sitesi, güvenilir kaynaklarından aldığı bilgiye dayanarak Apple'ın 2019 model iPhone'lar için belirlediği fiyat etiketlerini açıkladı. ...