3D Yazıcıları 100 Kat Hızlı Çalıştıracak Yöntem Bulundu

3D Yazıcıları 100 Kat Hızlı Çalıştıracak Yöntem Bulundu

Michigan Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, 3D yazıcıları tam 100 kat daha hızlı hale getirmeye çalışıyor.


Nokta vuruşlu yazıcılardan lazer yazıcılara geçiş dönemini hatırlıyor musunuz? Tek bir sayfanın yazılmasını beklerken çay dahi demleyebildiğimiz günlerden, 2 saniyede sayfanın çıkışına tanık olduğumuz günlere gelmek bambaşka bir deneyimdi.

Bugünlerde 3D yazıcılar için  de devrim niteliği taşıyacak benzer bir teknoloji üzerinde çalışılıyor. Michigan Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, 3D yazıcıları tam 100 katına kadar hızlandırabilecek bir proje geliştiriyor.

Araştırmayı yürüten Kimya Mühendisi Timothy Scott, "Işığı üst üste getirererek, kullandığımız reçinenin sertleşmesini sağlamayı başardık. Bununla birlikte farklı bir dalga boyutu kullanarak sertleşmenin oldukça hızlı gerçekleşmesini sağlıyoruz." şeklinde konuştu. 

Scott'a göre araştırmanın bir sonraki aşaması farklı materyallerle çalışabilecek, tam ölçekli ve yüksek çözünürlüklü bir prototip oluşturmak. Henüz son kullanıcıya ulaşacak bir ürün olmasa da Scott, oldukça kısa bir süre içerisinde ürünün ticarileşmesinin an meselesi olduğunu belirtti.
Kısa Süreliğine Ücretsiz 10 Android Oyun ve Uygulama
Kısa Süreliğine Ücretsiz 10 Android Oyun ve Uygulama

Android işletim sistemli akıllı telefon kullanan takipçilerimizin merakla beklediği ücretsiz oyun ve uygulama haber serimizin yeni bölümüyle karşınızdayız. Bu hafta listemizde fiyatı oldukça yüksek oy...

Dell, Üstün Özelliklere Sahip Yeni 4K Monitörünü Tanıttı
Dell, Üstün Özelliklere Sahip Yeni 4K Monitörünü Tanıttı

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Dell, yeni monitörü UltraSharp 27 4K PremierColor’ı (UP2720Q) tanıttı. Adobe MAX 2019’da görücüye çıkan UP2720Q, yerleşik renkölçer ve Thunderbol...

Fortnite'ta Balık Tutarken Oyunun En Güçlü Silahı Bulunuyor
Fortnite'ta Balık Tutarken Oyunun En Güçlü Silahı Bulunuyor

"Fortnite: Chapter 2"nin en çok konuşulan özelliklerinden bir tanesi balık tutmak oldu. Oyunseverler balık tutarken, "Mythic Goldfish" isimli nadir bir silahı yakalayabiliyorlar. Bu silah, oyunun en e...