Yonga Kıtlığının 2022’ye Kadar Sürmesi Bekleniyor! 2021

Yonga Kıtlığının 2022’ye Kadar Sürmesi Bekleniyor! 2021

Dünya çapındaki çip kıtlığının yakında biteceğini mi umuyorsunuz? Ne yazık ki, arzdan çok daha ağır olan mevcut talebin üç veya dört çeyrek daha sürmesi, hemen peşinden stoklar normal düzeylere erişmeden önce bir veya iki çeyrek daha devam etmesi bekleniyor. Bu doğruysa, sektörün normale dönmesi 2022’de bir vakit olacaktır.

.

Otomobiller , PC donanımları ve oyun konsollarının en çok vurduğu global kıtlıkta son ürünün çip kullandığı hemen hemen her pazarı gördük.

.

En büyük mesele Covid-19 ve hanede kalma buyrukları oldu. Dünyanın çoğunun aniden uzaktan çalışmaya geçmesi ve hane tabanlı eğlence ürünlerinin barlardan sinemalara kadar her şeyin ticareti duraklatmasıyla norm haline gelmesiyle beraber, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler, konsollar vb. İçin talep önceden görülmemiş düzeylere erişti.

.

Sorunu daha da kötüleştiren, yongaların üretilmesini zorlaştıran karmaşık imalat süreci, her alette daha fazla sayıda yonga, lojistik sorunlar ve paket kıtlığı oldu. Çin / AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ticaret savaşı, şirketlerin cipsleri evvelce stoklamaya çalıştığını gördü ve üreticiler üzerinde daha fazla baskı yaptı.

.

Birim kapasitesi öncüleri

şirket Aylık üretim kapasitesi Toplam küresel kapasite hissesi Samsung 3.1 milyon % 14.7 TSMC 2.7 milyon % 13.1 Mikron Teknolojisi 1.9 milyon + % 9,3 SK Hynix ~ 1.85 milyon % 9 Kioxia 1.6 milyon % 7.7 Intel 884.000 ~% 4,1

.

Üretim zati son iki senedir talebi karşılamakta zorlanırken, sorun 2020’de doruğa erişti.

.

MarketWatch , normalliğin hala çok uzak olduğunu yazıyor. “Yarı şirketlerin mevcut talep düzeylerinin% 10 ila% 30 altında sevkiyat yaptığına inanıyoruz ve arzın talebi karşılaması için en az 3-4 çeyrek, ardından müşteriler / dağıtım kanallarındaki stokların yenilenmesi için 1-2 çeyrek daha gerekecek. JP Morgan’da analist olan Harlan Sur, normal düzeylere dönüyor.” diye konuştu.

.

Susquehanna Financial analisti Christopher Rolland, kilitlemelerin hafifletilmesinin ve aşı uygulamalarının devam etmesinin ardından ekonomiler açıldıkça bahara girerken çip kıtlığının daha da kötüleşeceğini söyledi. Bir siparişin verilmesi ile teslimat arasındaki müddetin uzunluğu olan teslimat müddetleri, 2018’den bu yana en uzun olan 14 haftayı aşan bir “tehlikeli bölgeye” giriyor.

.Çip Kıtlığının 2022'ye Kadar Sürmesi Bekleniyor!

.

Stifel analisti Matthew Sheerin, “Devam eden arz kısıtlamaları ve 2021’de talebin iyileştirilmesi ile ilgili süregelen iyimserliğin yanı sıra ufukta rastgele bir büyük düzeltme görmüyoruz” diye yazıyor Stifel analisti Matthew Sheerin. “Muhtemel çok-çeyrek stok düzeltmesine mukayese et, devam eden tedarik kesintileri ve artan malzeme fiyatları ile daha fazla ilgilenmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

.

Tüm bunlar, pay senedi ücretlerinin yükseldiğini gören çip üreticileri için iyi bir haber olsa da, en son ürünleri satın alma teşebbüslerinin sonuçsuz kalması tüketicileri hayal kırıklığına uğratıyor. Üreticiler Aralık ayında imalatlarını yüzde 40 artırdı ve Biden idaresi devreye giriyor, ancak bu mesele yakın vakitte ortadan kalkmayacak.

.

 

 

Türkçe makale özgünleştirme tarafından yapılmıştır.
Ulefone Power 6 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri
Ulefone Power 6 Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Ulefone'un yeni amiral gemisi akıllı telefonu Power 6, Çinli şirketin fiyat/performans odaklı akıllı telefonu olarak lanse edildi. ...

WhatsApp'ın Fotoğrafları İndirme Özelliği Nasıl Kapatılır?
WhatsApp'ın Fotoğrafları İndirme Özelliği Nasıl Kapatılır?

WhatsApp, en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının ilk sırasında yer alıyor. Haliyle paylaşılan medya içerikli mesaj sayısı bir hayli fazla. Bu durum oldukça keyifli olsa da telefon...

Pokémon Sword & Shield’da Rekabetçi Oyun Kolaylaşacak
Pokémon Sword & Shield’da Rekabetçi Oyun Kolaylaşacak

Pokémon’un 8. neslinde oyuncuların birbirlerine karşı mücadelesinin önündeki engeller azaltılacak. Pokémon Sword & Shield’da oyuncuların birbirleriyle mücadele etmesi kolaylaşacak. ...