Yonga Kıtlığının 2022’ye Kadar Sürmesi Bekleniyor! 2021

Yonga Kıtlığının 2022’ye Kadar Sürmesi Bekleniyor! 2021

Dünya çapındaki çip kıtlığının yakında biteceğini mi umuyorsunuz? Ne yazık ki, arzdan çok daha ağır olan mevcut talebin üç veya dört çeyrek daha sürmesi, hemen peşinden stoklar normal düzeylere erişmeden önce bir veya iki çeyrek daha devam etmesi bekleniyor. Bu doğruysa, sektörün normale dönmesi 2022’de bir vakit olacaktır.

.

Otomobiller , PC donanımları ve oyun konsollarının en çok vurduğu global kıtlıkta son ürünün çip kullandığı hemen hemen her pazarı gördük.

.

En büyük mesele Covid-19 ve hanede kalma buyrukları oldu. Dünyanın çoğunun aniden uzaktan çalışmaya geçmesi ve hane tabanlı eğlence ürünlerinin barlardan sinemalara kadar her şeyin ticareti duraklatmasıyla norm haline gelmesiyle beraber, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler, konsollar vb. İçin talep önceden görülmemiş düzeylere erişti.

.

Sorunu daha da kötüleştiren, yongaların üretilmesini zorlaştıran karmaşık imalat süreci, her alette daha fazla sayıda yonga, lojistik sorunlar ve paket kıtlığı oldu. Çin / AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ticaret savaşı, şirketlerin cipsleri evvelce stoklamaya çalıştığını gördü ve üreticiler üzerinde daha fazla baskı yaptı.

.

Birim kapasitesi öncüleri

şirket Aylık üretim kapasitesi Toplam küresel kapasite hissesi Samsung 3.1 milyon % 14.7 TSMC 2.7 milyon % 13.1 Mikron Teknolojisi 1.9 milyon + % 9,3 SK Hynix ~ 1.85 milyon % 9 Kioxia 1.6 milyon % 7.7 Intel 884.000 ~% 4,1

.

Üretim zati son iki senedir talebi karşılamakta zorlanırken, sorun 2020’de doruğa erişti.

.

MarketWatch , normalliğin hala çok uzak olduğunu yazıyor. “Yarı şirketlerin mevcut talep düzeylerinin% 10 ila% 30 altında sevkiyat yaptığına inanıyoruz ve arzın talebi karşılaması için en az 3-4 çeyrek, ardından müşteriler / dağıtım kanallarındaki stokların yenilenmesi için 1-2 çeyrek daha gerekecek. JP Morgan’da analist olan Harlan Sur, normal düzeylere dönüyor.” diye konuştu.

.

Susquehanna Financial analisti Christopher Rolland, kilitlemelerin hafifletilmesinin ve aşı uygulamalarının devam etmesinin ardından ekonomiler açıldıkça bahara girerken çip kıtlığının daha da kötüleşeceğini söyledi. Bir siparişin verilmesi ile teslimat arasındaki müddetin uzunluğu olan teslimat müddetleri, 2018’den bu yana en uzun olan 14 haftayı aşan bir “tehlikeli bölgeye” giriyor.

.Çip Kıtlığının 2022'ye Kadar Sürmesi Bekleniyor!

.

Stifel analisti Matthew Sheerin, “Devam eden arz kısıtlamaları ve 2021’de talebin iyileştirilmesi ile ilgili süregelen iyimserliğin yanı sıra ufukta rastgele bir büyük düzeltme görmüyoruz” diye yazıyor Stifel analisti Matthew Sheerin. “Muhtemel çok-çeyrek stok düzeltmesine mukayese et, devam eden tedarik kesintileri ve artan malzeme fiyatları ile daha fazla ilgilenmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

.

Tüm bunlar, pay senedi ücretlerinin yükseldiğini gören çip üreticileri için iyi bir haber olsa da, en son ürünleri satın alma teşebbüslerinin sonuçsuz kalması tüketicileri hayal kırıklığına uğratıyor. Üreticiler Aralık ayında imalatlarını yüzde 40 artırdı ve Biden idaresi devreye giriyor, ancak bu mesele yakın vakitte ortadan kalkmayacak.

.

 

 

Türkçe makale özgünleştirme tarafından yapılmıştır.
108MP Kameralı Xiaomi Mi CC9 Pro'dan Yeni Görseller
108MP Kameralı Xiaomi Mi CC9 Pro'dan Yeni Görseller

Çinli teknoloji devi Xiaomi, yarın tanıtacağı yeni telefonu Mi CC9 Pro’nun özelliklerini gösteren birkaç görsel paylaştı. Gücünü Qualcomm’un Snapdragon 730G yonga setinden alan...

Hitman 2'nin Eylül Ayı Yol Haritası Yayınlandı
Hitman 2'nin Eylül Ayı Yol Haritası Yayınlandı

Eylül ayı yol haritası açıklanan Hitman 2'de yapılacak güncellemeler merak konusuydu. Yayınlanan videoyla heyecan verici hikâyenin artık bir sonuca bağlanacağı açıklandı. ...

Apple, Susam Sokağı'yla Çocuklara Kodlamayı Öğretecek
Apple, Susam Sokağı'yla Çocuklara Kodlamayı Öğretecek

Bugün düzenlediği "Gösteri Zamanı" etkinliğiyle Apple, çocuklara yönelik yeni çalışmasını da duyurdu. ...