USB 3.2 Duyuruldu: Değişen Model Numaraları Mevcut

USB 3.2 Duyuruldu: Değişen Model Numaraları Mevcut

Saniyede tam 20GB transfer hızlarına çıkabilen USB 3.2 standardı geliyor. USB IF firması, yeni USB standartları ile birlikte ilginç bir isimlendirme politikası güdecek.


İlk olarak 2017 yılında duyurulan ve daha o dönemden hızları 20 katına çıkaracağı açıklanan USB 3.2 standardı, en sonunda kapımıza kadar geldi. Ancak firma, yeni gelen modelle birlikte alt modellerin isimlendirmelerinde değişikliğe gitti. USB 3.2'nin adı ise ''USB 3.2 Gen 2x2.'' olarak değiştirildi. Şimdiden kafanız karıştı değil mi?

USB Implementers Forum tarafından yayınlanan bir PDF dosyasıyla isimlendirmeleri açıkladı.

Yeni USB İsimlendirmeleri

  • USB 3.2 Gen 1: Daha önce USB 3.0 olarak adlandırılan 3.1 Gen 1 standardı. Piyasada SuperSpeed USB olarak adlandırılacak.
  • USB 3.2 Gen 2 Daha önce USB 3.1 olarak adlandırılan 3.1 Gen 2 standardı. 10 Gbps transfer hızına saihp ve piyasada SuperSpeed 10Gbps olarak adlandırılacak.
  • USB 3.2 Gen 2x2: En son çıkan, son jenerasyon USB standardı. USBB-IF tarafından SuperSpeed USB 20Gbps olarak adlandırılıyor.

Tüm bu isimlendirmelerle kafanız karıştıysa aslında bu isimlendirmelerin bizi çok da ilgilendirmediğini belirtebiliriz. Burada en önemli detay geriye uyumluluğun olması. Özetle, USB 3.2 için tasarlanan bir USB portuna bütün USB kablolarınızı takıp kullanabilirsiniz.
Dota 2'nin Outlanders Güncellemesi Büyük Yeniliklerle Geldi
Dota 2'nin Outlanders Güncellemesi Büyük Yeniliklerle Geldi

Dota 2'nin merakla beklenen Outlanders güncellemesi yayınlandı. Yeni güncellemeyle oyuna daha önce tanıtılan 2 yeni kahramanın yanı sıra, önemli yenilikler ve dengelemeler geldi.

PUBG Lite’ın Türkiye’deki Kayıtlı Kullanıcı Sayısı Açıklandı
PUBG Lite’ın Türkiye’deki Kayıtlı Kullanıcı Sayısı Açıklandı

Son yılların en popüler oyunlarından bir tanesi olan PUBG'nin Lite sürümünün beta sürecinin ülkemizde başlamasının ardından, PUBG Lite'a üye olan kayıtlı kullanıcıların sayısı ortaya çıktı. Buna göre ...

İddia: Qualcomm Snapdragon 735 Ortaya Çıktı
İddia: Qualcomm Snapdragon 735 Ortaya Çıktı

Qualcomm, yeni orta-üst seviye işlemcisi Snapdragon 730'u tanıtalı yalnızca birkaç hafta oldu. Fakat şirketin yeni zaman çizelgesi, daha şimdiden Snapdragon 735 hakkında çalışmalar yapıldığını ortaya ...