USB 3.2 Duyuruldu: Değişen Model Numaraları Mevcut

USB 3.2 Duyuruldu: Değişen Model Numaraları Mevcut

Saniyede tam 20GB transfer hızlarına çıkabilen USB 3.2 standardı geliyor. USB IF firması, yeni USB standartları ile birlikte ilginç bir isimlendirme politikası güdecek.


İlk olarak 2017 yılında duyurulan ve daha o dönemden hızları 20 katına çıkaracağı açıklanan USB 3.2 standardı, en sonunda kapımıza kadar geldi. Ancak firma, yeni gelen modelle birlikte alt modellerin isimlendirmelerinde değişikliğe gitti. USB 3.2'nin adı ise ''USB 3.2 Gen 2x2.'' olarak değiştirildi. Şimdiden kafanız karıştı değil mi?

USB Implementers Forum tarafından yayınlanan bir PDF dosyasıyla isimlendirmeleri açıkladı.

Yeni USB İsimlendirmeleri

  • USB 3.2 Gen 1: Daha önce USB 3.0 olarak adlandırılan 3.1 Gen 1 standardı. Piyasada SuperSpeed USB olarak adlandırılacak.
  • USB 3.2 Gen 2 Daha önce USB 3.1 olarak adlandırılan 3.1 Gen 2 standardı. 10 Gbps transfer hızına saihp ve piyasada SuperSpeed 10Gbps olarak adlandırılacak.
  • USB 3.2 Gen 2x2: En son çıkan, son jenerasyon USB standardı. USBB-IF tarafından SuperSpeed USB 20Gbps olarak adlandırılıyor.

Tüm bu isimlendirmelerle kafanız karıştıysa aslında bu isimlendirmelerin bizi çok da ilgilendirmediğini belirtebiliriz. Burada en önemli detay geriye uyumluluğun olması. Özetle, USB 3.2 için tasarlanan bir USB portuna bütün USB kablolarınızı takıp kullanabilirsiniz.
Samsung, Galaxy Note ve Galaxy S Serilerini Birleştirebilir
Samsung, Galaxy Note ve Galaxy S Serilerini Birleştirebilir

Kulislerde dolaşan bilgilere göre Samsung, gelecek yıl Galaxy S serisi ile Galaxy Note serisini birleştirip tek bir ürün serisi haline getirebilir. Konu daha önce de Samsung gündemine gelmişti. ...

Adeta Yeniden Keşfedeceğiniz 18 Google Play Store Özelliği
Adeta Yeniden Keşfedeceğiniz 18 Google Play Store Özelliği

Android kullanan herkes Google Play Store’dan uygulama ve oyun indiriyor. Ancak Google Play Store uygulama indirmekten farklı meziyetlere de sahip. Tüm Android kullanıcılarını Google Play Store uzmanı...

En Ucuz, En Pahalı ve En Hızlı İnternete Sahip Olan Ülkeler
En Ucuz, En Pahalı ve En Hızlı İnternete Sahip Olan Ülkeler

Geçtiğimiz aylarda da dünya çapında önemli araştırmalara imza atan Cable şirketi, dünyadaki ülkelerin internet hızlarını ve fiyatlarını karşılaştırdı. ...