Root'suz Android Telefonlarda Uygulama İçi Ekran Döndürme

Root'suz Android Telefonlarda Uygulama İçi Ekran Döndürme

Android telefonlarda ekranınızı döndürmek istediğiniz durumlarda, telefon ya da uygulama özellikleri buna engel olabiliyor. Ancak Rotation Control uygulaması, telefonunuza Root gerektirmeden Zorlu Ekran Döndürme özelliği getiriyor.


Android telefonunuzda Instagram gibi bazı uygulamaları yatay olarak kullanamıyor olabilirsiniz. Ayrıca ekranınızın belli bir bölümünün kırılması halinde uygulamaları yatay olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak Android telefonlar sadece portre moduna kilitleme veya otomatik döndürme seçenekleri sunuyor. Zorlu Ekran Döndürme (Force Screen Rotation) uygulaması ise ekranınızı istediğiniz gibi döndürebilmenizi sağlıyor.

Google Play'de ekranınızı döndürmeye yardımcı olabilecek birçok uygulama var. Ancak 'Rotation Control' ile ekran yönünü bildirim alanından kolayca değiştirebiliyorsunuz. Üstelik cihazınıza Root işlemi yapmanız da gerekmiyor.

Rotation Control Nasıl Kullanılır?

Öncelikle uygulamayı PlayStore'dan indirerek telefonunuza yükleyin. Uygulamayı yükleyip başlattıktan sonra "Start controlling rotation" (Döndürme kontrolünü başlat) kısmını etkinleştirmeniz gerekiyor.

rotation control kullanımı

Etkinleştirdiğinizde uygulamaya telefonunuzun durum çubuğundan erişebileceksiniz ve ekranınızı istediğiniz zaman yönetebileceksiniz. Ayrıca 'View Description' kısmı da uygulamayla ekranı hangi şekillerde döndürebileceğiniz hakkında gerekli bilgileri içeriyor.

rotation control 2

  • Guard: Bu uygulama diğer uygulamanın ekran yönünü değiştirmesini önler.
  • Auto Rotation: Ekran yönü, fiziksel yönelim sensörü tarafından belirlenir.
  • Portrait: Ekran portre modunda, dikey yöndedir.
  • Portrait (Reverse): Ekran normal portre moduna zıt olarak dikey yöndedir.
  • Portrait (Sensor): Ekran portre modunda, ancak sensör yönünü değiştirmek için kullanılır.
  • Landscape: Ekran manzara modunda, yatay yöndedir.
  • Landscape (Reverse): Ekran normal manzara moduna zıt olarak dikey yöndedir.
  • Landscape (Sensor): Ekran manzara modunda ancak sensör yönünü değiştirmek için kullanılır.

"Guard" (Koruma) modu etkinse bir uygulama yüklemek istediğinizde "yükle" düğmesine tıklayamazsınız. Yüklemek için Guard modunu veya uygulamayı devre dışı bırakmalısınız. Son olarak, cihazınıza bağlı olarak bazı modları kullanamayacağınızı belirtelim.
Code Vein’in Ücretsiz Demosu, PS4 ve Xbox One’a Geldi
Code Vein’in Ücretsiz Demosu, PS4 ve Xbox One’a Geldi

Code Vein oyununun PS4, Xbox One ve bilgisayar için piyasaya çıkmasına daha birkaç hafta var. Oyunun demosu ise konsollarda ücretsiz olarak indirilip oynanılabilir durumda. ...

CoD: Modern Warfare, Çoklu Oyuncu İntrosu Tanıtıldı
CoD: Modern Warfare, Çoklu Oyuncu İntrosu Tanıtıldı

Call of Duty’nin resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda, Modern Warfare’ın çoklu oyuncu modunun introsu tanıtıldı. Haritaya helikopterle girişin görüldüğü yeni nesil bir çoklu oyunculu Call o...

4K HDR Destekli Asus ROG Strix XG Oyuncu Monitörleri Fuarda
4K HDR Destekli Asus ROG Strix XG Oyuncu Monitörleri Fuarda

ASUS, ABD’de devam eden CES 2019’da üç yeni oyuncu monitörünü duyurdu. Bu monitörler Strix XG32VQR, Strix XG438Q ve Strix XG490Q olarak isimlendirilirken boyutları da sırasıyla 32 inç, 43 inç ve 49 in...