Root'suz Android Telefonlarda Uygulama İçi Ekran Döndürme

Root'suz Android Telefonlarda Uygulama İçi Ekran Döndürme

Android telefonlarda ekranınızı döndürmek istediğiniz durumlarda, telefon ya da uygulama özellikleri buna engel olabiliyor. Ancak Rotation Control uygulaması, telefonunuza Root gerektirmeden Zorlu Ekran Döndürme özelliği getiriyor.


Android telefonunuzda Instagram gibi bazı uygulamaları yatay olarak kullanamıyor olabilirsiniz. Ayrıca ekranınızın belli bir bölümünün kırılması halinde uygulamaları yatay olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak Android telefonlar sadece portre moduna kilitleme veya otomatik döndürme seçenekleri sunuyor. Zorlu Ekran Döndürme (Force Screen Rotation) uygulaması ise ekranınızı istediğiniz gibi döndürebilmenizi sağlıyor.

Google Play'de ekranınızı döndürmeye yardımcı olabilecek birçok uygulama var. Ancak 'Rotation Control' ile ekran yönünü bildirim alanından kolayca değiştirebiliyorsunuz. Üstelik cihazınıza Root işlemi yapmanız da gerekmiyor.

Rotation Control Nasıl Kullanılır?

Öncelikle uygulamayı PlayStore'dan indirerek telefonunuza yükleyin. Uygulamayı yükleyip başlattıktan sonra "Start controlling rotation" (Döndürme kontrolünü başlat) kısmını etkinleştirmeniz gerekiyor.

rotation control kullanımı

Etkinleştirdiğinizde uygulamaya telefonunuzun durum çubuğundan erişebileceksiniz ve ekranınızı istediğiniz zaman yönetebileceksiniz. Ayrıca 'View Description' kısmı da uygulamayla ekranı hangi şekillerde döndürebileceğiniz hakkında gerekli bilgileri içeriyor.

rotation control 2

  • Guard: Bu uygulama diğer uygulamanın ekran yönünü değiştirmesini önler.
  • Auto Rotation: Ekran yönü, fiziksel yönelim sensörü tarafından belirlenir.
  • Portrait: Ekran portre modunda, dikey yöndedir.
  • Portrait (Reverse): Ekran normal portre moduna zıt olarak dikey yöndedir.
  • Portrait (Sensor): Ekran portre modunda, ancak sensör yönünü değiştirmek için kullanılır.
  • Landscape: Ekran manzara modunda, yatay yöndedir.
  • Landscape (Reverse): Ekran normal manzara moduna zıt olarak dikey yöndedir.
  • Landscape (Sensor): Ekran manzara modunda ancak sensör yönünü değiştirmek için kullanılır.

"Guard" (Koruma) modu etkinse bir uygulama yüklemek istediğinizde "yükle" düğmesine tıklayamazsınız. Yüklemek için Guard modunu veya uygulamayı devre dışı bırakmalısınız. Son olarak, cihazınıza bağlı olarak bazı modları kullanamayacağınızı belirtelim.
Hitman 2'nin Eylül Ayı Yol Haritası Yayınlandı
Hitman 2'nin Eylül Ayı Yol Haritası Yayınlandı

Eylül ayı yol haritası açıklanan Hitman 2'de yapılacak güncellemeler merak konusuydu. Yayınlanan videoyla heyecan verici hikâyenin artık bir sonuca bağlanacağı açıklandı. ...

Samsung'dan Apple'ın iMessage'ını Ti'ye Alan Gif Paketi
Samsung'dan Apple'ın iMessage'ını Ti'ye Alan Gif Paketi

Aralarındaki rekabet hiçbir zaman sona ermeyecek olan Samsung ve Apple arasında yeni bir polemik başladı. Samsung, oluşturduğu GIF paketiyle Apple'ın iMessage hizmetini ti'ye alıyor. ...

Moto G7 Serisinin Tüm Teknik Detayları Ortaya Çıktı
Moto G7 Serisinin Tüm Teknik Detayları Ortaya Çıktı

Motorola'nın akıllı telefon dünyasına güçlü adımlarla geri dönüşünü simgeleyen Moto G7'ye dair bütün donanım bilgileri elimize geçti. ...