Kirin 990 Yongası Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Çinli teknoloji devi Huawei’nin Mate 30 serisi ile birlikte ortaya çıkacak yonga seti Kirin 990 5G, akıllı telefon dünyasına bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor. Peki nedir bu yonganın beraberinde getirdiği özellikler ve yenilikler?


Huawei, her sene olduğu gibi bu sene de yeni yongasını yani Kirin 990’ı IFA 2019’da tanıttı. Kirin 990’ın güç verdiği Huawei Mate 30 serisi, 19 Eylül’de resmi çıkışını yapacak ve Ekim ayında raflardaki yerini alacak.

Huawei’nin yeni yonga setinin Qualcomm, Samsung ya da Apple’ın gerisinde mi kalacağı yoksa yüksek performansı ve verimliliğiyle herkesi şaşırtıp şaşırtmayacağı henüz belli değil. Bu tarz bir karar vermeden önce hakkında birçok bilgiyi toplamak gerekiyor. İşte HiSilicon Kirin 990 hakkında bilmeniz gereken 10 şey.

1. Kirin 990, 5G modem desteğine sahip olacak:

5G

Tıpkı Exynos 980’de olduğu gibi Kirin 990 da 5G modem entegrasyonu olan bir yonga olacak. Kirin 990, iki farklı sürümle birlikte gelecek. Bir tanesi içerisinde Balong 5000 modemin bulunduğu 5G sürümü, diğeriyse LTE sürümü. 5G varyantı, Huawei’nin en pahalı amiral gemilerinde kullanılacak, LTE varyantı ise şirketin daha az pahalı olan telefonlarında yer alacak.

2. Kirin 990, en iyi üretim süreciyle oluşturuldu:

TSMC

Huawei’nin Kirin 990 mobil platformu, en gelişmiş üretim süreci olan TSMC’nin 7FF+ ile 7 nm+’ta üretildi ancak sadece 5G sürümü bu süreçten geçti. 4G sürümü, tıpkı Kirin 980 gibi 7 nm’de üretildi. Bu gelişmiş üretim süreci, yonga setinin daha kompakt, verimli ve güçlü olmasını sağlıyor. Ayrıca gelişmiş üretim süreci sayesinde Kirin 990 5G, 10,3 milyardan fazla transistör barındıran ilk yonga seti olacak. Yonganın 4G sürümüyse 8 milyar transistöre sahip olacak.

3. Kirin 990, Snapdragon 855’ten daha iyi olacak:

Snapdraon 855

Huawei ve "benchmark" sonuçlarına göre Kirin 990, Qualcomm’un amiral gemisi yongası Snapdragon 855’ten daha iyi. IFA 2019’daki etkinlik sırasında Huawei, her iki yonga setinin de Geekbench sonuçlarını sergiledi ve Kirin 990’ın tek çekirdek performansında Snapdragon 855’ten %10, çoklu çekirdek performansında ise %9 daha iyi olduğunu vurguladı. Huawei, ayrıca büyük çekirdek verimliliğinde %12, orta çekirdek verimliliğinde %35, küçük çekirdek verimliliğindeyse %15 daha iyi.

Yonganın 5G sürümü, sekiz çekirdekli mimariye sahip. Bu çekirdekler ise şöyle: 2,86 GHz 2x Cortex-A76 CPU (büyük çekirdek), 2,36 GHz 2x Cortex-A76 (orta çekirdek), 1,96 GHz 4x Cortex-A55 (küçük çekirdek).

4. Dünyanın ilk DSLR kalitesinde gürültü azaltmalı, ISP 5.0’lı yonga seti:

Kirin 990

Kirin 990, DSLR kalitesinde görsel gürültü azaltma yapabilecek ve bunu da BM3D (Block Match 3D) adı verilen yeni filtreleme algoritması sayesinde yapacak.

5. 8K video kayıt desteği:

8k

Kirin 990, 30 FPS’te 8K video kaydını destekleyecek. Ayrıca videolarda dahi gürültü azaltmasını geliştirebilecek. Kirin 990’ın NPU’su bir ton devrimsel özellik ve teknolojiyle birlikte tüm seviyelerde daha iyi bir görüntü kalitesi sağlayabilmek için ISP ile birlikte çalışabilecek. Dolayısıyla fotoğraf ve videolarda oldukça büyük gelişimler görülecek.

6. Kirin 980 ile aynı GPU ancak daha iyi grafikler:

Huawei Kirin 980

Kirin 990’da tıpkı 980’de olduğu gibi Mali G76 MP16 GPU bulunsa da entegre edilen 16 çekirdek (Kirin 980’de 10 çekirdek bulunuyordu) sayesinde daha iyi grafik performansı sağlayacak. GPU için hem 4G hem de 5G sürümleri bu mimariye sahip olacak.

7. Daha az yoğun görevler için ayrı bir Kirin A1 ortak işlemcisi:

Huawei Kirin

Huawei, Kirin 990’ı geliştirmek amacıyla çok fazla güç gerektirmeyen uygulamalar için Kirin A1 adı verilen ortak bir işlemci kullandı. Bu ek birim sayesinde yonga setinin yükü azaldı ve ortalama performansı artış gösterdi.

​8. DaVinci mimarili yapay zekâsı için dört çekirdekli NPU:

Huawei Project DaVinci

Kirin 990’ı öncelinden ayıran en büyük fark NPU’su (Neural Processing Unit, Sinirsel İşleme Birimi) olacak. Ortalama kullanıcılar tarafından görmezden gelinse de her gün kullanılan uygulamalarda oldukça önemli. Huawei, bu senenin başlarında çıkan Kirin 810’da ilk kez gördüğümüz DaVinci mimarisini burada da kullandı. Büyük DaVinci çekirdekleri hem INT8 hem de FP16 ağı destekliyor.

9. Kirin 990, Huawei Mate 30 ile birlikte geliyor:

Huawei Mate 30

Kirin 990, dünyanın ilk 5G modem entegre edilmiş yongası olarak piyasaya sürülecek ve Huawei Mate 30 serisiyle birlikte çıkış yapacak. Eylül 19’da resmi çıkışını yapacak amiral gemisi akıllı telefonlar, Ekim ayında raflardaki yerini alacak.

10. Yonga setini kullanan daha ucuz Honor telefonlar da olacak:

huawei

Honor’un ilk 5G amiral gemisi akıllı telefonu Honor V30 5G’nin Kirin 990 5G’yi kullanılacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca Huawei’nin ilerleyen zamanlarda bu yonga setini daha fazla akıllı telefonda kullanacağı tahmin ediliyor.

Sizce Kirin 990 yonga setinin orta segment cihazlarda kullanımı ne zaman başlar? Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.
Evet arkadaşlar tekrar hatırlatmak isterim ki forumlarda, sosyal medya paylaşımlarınızda, blogunuzda veya websitenizde resim yüklemek ve ya resim paylaşmak için buraya tıklayabilirsin. Sınırsız resim yükeyebilir ve resim paylaşabilirsin.
Xperia 1 III, eskiyi yeniyle iyi bir şekilde karıştırıyor 2021
Xperia 1 III, eskiyi yeniyle iyi bir şekilde karıştırıyor 2021

Sony’nin sadece mobil işini değil, bu arada cep telefonu tasarımlarını da yine keşfetmeye çalışması çok uzun vakit önce değildi. Bu, şirketin muhtemelen umduğu kadar başarılı...

Turkcell'in Dronecell Projesi, Airbus'ın Radarına Girdi
Turkcell'in Dronecell Projesi, Airbus'ın Radarına Girdi

Türkiye'nin dijital operatörü Turkcell, Lifecell servisleri ile MWC 2019'da gövde gösterisi gerçekleştirirken, Dronecell ile dünya devlerinin dikkatini çekmeyi başardı. ...

Steam Yerel Çok Oyunculu Oyunlara Çevrimiçi Özellik Getirdi
Steam Yerel Çok Oyunculu Oyunlara Çevrimiçi Özellik Getirdi

Steam, özellikle yerel çok oyunculu oyunlara ilgi duyan oyuncuları fazlasıyla sevindirecek bir özelliği betada kullanıma sundu. Remote Play Together akış sistemi, yerel çok oyunculu...